Výroba využívanie pečiatok je veda

1 Október, 2012 | Autor: veco | Pridané do Obchod a služby

Sfragistika či sigilografia je veda, ktorá sa zaoberá vznikom, zhotovovaním a využívaním pečiatok. Na svete sú však mnohé spoločnosti, pre ktoré je výroba pečiatok doslova vedou. Neustále svoje pečiatky vylepšujú, inovujú. K takým spoločnostiam patrí aj Trodat, COLOP, Deskmate či Wagraf. Všetko sú to spoločnosti, ktorých cieľom je vyrábať kvalitné pečiatky, ktoré sa nelámu a nezasekávajú. Každá z nich ponúka niečo špeciálne, výnimočné len pre ňu. Spoločnosť Trodat začala vyrábať peciatky už v roku 1912 a v roku 1976 ako prvá na svete vyrobila a uviedla na trh samonamáčaciu pečiatku. Tú dnes používajú milióny úradníkov na celom svete. Trodat totiž vyváža až do 150 krajín sveta.
Aj spoločnosť COLOP sa vo svete preslávila jednou novinkou. Je ňou „zelená“ pečiatka. Ide o pečiatku vyrobenú z recyklovaných materiálov. Rovnako spoločnosť COLOP pristúpila aj k zmene spôsobu výroby pečiatok, a to tak, že neprodukujú ani kvapku odpadovej vody. Vďaka tomu a ekologickej pečiatke získala spoločnosť COLOP certifikát ISO 14001 – environmentálny manažment. Takmer okamžite ju však nasledovali aj ostatné spoločnosti a dnes je takmer väčšina pečiatok vyrábaná ekologicky a z recyklovaných plastov.

Spoločnosť, pre ktorú je výroba pečiatok priam poslaním, je Deskmate. Snáď žiadna iná firma v pečiatkovom biznise nemá takú širokú ponuku pečiatok ako práve Deskmate. Vybrať si môžete zo základnej rady, kde patrí rada obdĺžnikových pečiatok. Ich telesá majú čiernu, zelenú, sivú, modrú či červenú farbu a atramenty môžu byť v čiernej, modrej, červenej, zelenej a fialovej farbe. Ďalšou radou je rada okrúhlych, elipsovitých a štvorcových pečiatok, ktoré vyrábajú až v 23 rôznych veľkostiach. Veľmi obľúbené sú aj okrúhle farebné peciatky s priemerom 18 milimetrov. Okrem toho má spoločnosť Deskmate pre svojich klientov aj niečo extra. Je to trojposchodová pečiatka, teda vlastne je to jedno puzdro, ktoré ukrýva tri rôzne pečiatky. Každá z nich môže mať dokonca inú farbu atramentu.
Wagraf je ďalšia spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou pečiatok. Jej najobľúbenejšou radou je rada POLAN. Tá má taký úspech, že sa spoločnosť Wagraf rozhodla vylepšiť peciatky POLAN. Spevnila nielen obal, ale aj konštrukciu, upravila dizajn obalu a doložila k nemu protišmykové gumené podložky, takže sa pečiatky nešmýkajú ani v ruke a ani na papieri. POLAN sú prvotriedne pečiatky za rozumnú cenu.

Výroba pečiatok však neleží len na pleciach nadnárodných spoločností. Pokiaľ si u nás vyberiete jednu z ich pečiatok, my sa postaráme o finálnu podobu pečiatky. To znamená, že nám zadáte požadovaný text, ktorý mi, pomocou lasera ovládaného počítačom, vyrežeme do pečiatkovej gumy. Tú následne osadíme do štočka pečiatky a výroba pečiatky je ukončená. Pečiatku hneď odosielame klientovi, takže ju môže mať v rukách už na druhý deň. Keďže je pečiatka gravírovaná laserovým lúčom, je presná a odtlačok je tak veľmi dobre čitateľný. Laserová gravírka je nová technológia na výrobu pečiatky.
Zabudnúť však nesmieme ani na drevené peciatky, ktoré sú aj napriek tomu, že potrebujú externú podušku naplnenú atramentom, stále populárne. Za ich rozmach vďačíme najmä poštovým úradom, ale uplatnenie našli aj v štátnej správe. Sú vyrábané z kvalitného tvrdého dreva a ošetrené lakom s vysokým leskom.
Výroba pečiatky – hand stamp, a teda ručnej pečiatky je veda nielen pre svetových lídrov, ale aj pre nás.

Autor: veco

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 8. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.