Ako si rozvoňať domov drevom….

21 Január, 2014 | Autor: Jelo | Pridané do Dom, stavba a zahrada, Obchod a služby

Ako si rozvoňať domov Drevom…

Drevo ako prírodný materiál sa používa od nepamäti, všade kde sa pozrieme určite nájdeme aspoň jednu drobnosť vyrobenú z dreva. Je vhodné ho použiť pri stavbe domu, altánku, garáže, prístrešku, chatky či už len ako dekoráciu. Drevo a jeho vôňa poskytuje teplo a harmóniu s prírodou, blahodarne vplýva na oddych,  relax a pokoj. Je veľa možností ako použiť drevo  v interiéry či exteriéry…len je dôležité správne si vybrať a dodržať celý výrobný proces jednotlivých komponentov.

Najčastejšie sa používajú pri stavbe domu alebo jeho komponentov hranoly, dosky, tatranský profil – perodrážka, drevená podlaha – dlážkovica, zrubový obklad, terasové dosky.

Tatranský profil – perodrážka :

Dosky sú z kvalitného masívneho dreva vysušeného na 12% (+,- 2%) vyfrézované do rôznych profilov, ktoré do seba navzájom ľahko zapadajú . Vďaka jednoduchej inštalácii systémom perodrážka a elegantnému prírodnému vzhľadu je tatranský profil dlhodobo veľmi populárny. Z estetického a hlavne funkčného hľadiska vhodný  pre použitie v interiéri  ako aj v exteriéri.

Tatranský profil môžete použiť na obklad stropu, stien, podhľadov a ďalších vnútorných prvkov miestností,  ako aj pre (záhradné stavby, záhradné chatky,  altánky, prístrešky a ploty) umiestnené v exteriéri. Steny alebo stropy, na ktoré je použitý tatranský profil – perodrážka, výrazne zvyšuje estetický dojem celého interiéru, alebo  exteriéru. Navyše sa v praxi prejavujú vynikajúce tepelné a izolačné vlastnosti  dreviny  z ktorej je tatranský profil vyrobený.

Terasové dosky :

Vyrábajú sa z drevín severský smrek, červený smrek a borovica. Keďže ide o exteriérovú masívnu drevenú podlahu suší sa na 14% vlhkosti (+/-2% ) . Čoraz populárnejšia terasová podlaha je vybavená protišmykovými drážkami z oboch strán. Na vrchnej strane majú terasové dosky jemné vrúbkovanie a na spodnej strane hrubšie vrúbkovanie. Dosky je možné použiť z oboch strán. Takisto na požiadanie zákazníka vieme vyrobiť terasové dosky bez vrúbkovania – hladké. Samozrejmosťou je výroba podkladových hranolčekov pod terasové dosky podľa predstáv zákazníka na mieru. Terasové dosky sú vhodné na prekrytie terasy, chodníkov aj okolo bazéna. Je vhodné nechávať medzi doskami rozostupy od 3 do 10mm. Pri montáži je potrebné terasové dosky pripevniť montážnymi skrutkami do podkladových hranolov v rozostupoch 50cm.

Drevená podlaha – dlážkovica :

Je vyrobená z masívneho dreva, drevo je vzduchosuché a následne pred frézovaním na štvorstrannej fréze je dosušené na požadovaných 12% vlhkosti v sušičke. Hotová drevená podlaha má po oboch stranách vyfrézované pero a drážku ktoré do seba jednoducho zapadajú a následne  vytvorí  rovnú plochu. Drevená podlaha je jednotná, hrany paluboviek doliehajú tesne k sebe, napriek tomu je nutné počítať s tým, že drevo “pracuje” a časom sa môže dlážkovica mierne rozostúpiť. Preto je tiež nutné po zakúpení nechať drevo aklimatizovať. Drevená podlaha sa pokladá na trámy alebo na rošt z hranolov.

Vďaka prírodnému vzhľadu, vôni a tepelným vlastnostiam je  veľmi populárna. Drevená podlaha je krásna a tiež príjemná na dotyk – v porovnaní s laminátovou podlahou je drevo teplé a mäkké. Tepelno-izolačné vlastnosti sú viditeľne  lepšie. Prednosťou prírodného dreva je aj možná oprava pri náhodnom poškodení.

Drevená podlaha – dlážkovica  vyrábaná z drevín ako severský smrek, borovica a červený smrek je vyrábaná v rôznych hrúbkach, šírkach a dĺžkach.

Proces výroby :

Treba nastaviť a dodržať tak aby cieľový produkt - tatranský profil, zrubový profil, drevená podlaha a terasové dosky boli v prvotriednej kvalite.

Výroba začína vybranou živou drevinou – stromom napílenou na fošne (rezivo) ktoré sú následne poukladané na seba tak, aby pomedzi ne prúdil vzduch a mohli prirodzene schnúť počas doby dvoch rokov ( náhlym vysušením v sušičke by sa vláknová štruktúra dreva narušila a výsledný produkt by bol znehodnotený prasklinami, puklinami a vypadnutými uzlami ).

Po tejto dobe sa umiestni rezivo do sušičky v ktorej je iba dosušené na optimálnych 12% +/- 2% vlhkosti dreva. Keď má drevo optimálnu vlhkosť, je napílené na dosky v rozmeroch potrebných na daný typ dreveného profilu, ktoré sú následne vyfrézované, ohobľované a vybrúsené.

 

 

Autor: Jelo

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.