Illy – priekopník v presso kávovaroch

13 Marec, 2012 | Autor: cafepoint | Pridané do Obchod a služby

Firma Illy dnes podniká v 140 krajinách sveta a jej kávu podávajú vo viac ako 50 tisíc reštauráciách. Minulý rok mala firma tržby cez 300 miliónov eur. Začínala však ako malý podnik.

Kvalita na prvom mieste

V roku 1933 začal Francesco Illy podnikať vo výrobe čokolády a kávy sám a založil firmu s názvom Illycaffe. Neskôr sa zameral iba na kávu a urobil dobre.  Francesco nebol iba dobrým obchodníkom, ale aj technikom. V roku 1935 vymyslel predchodcu dnešného presso kávovaru. Namiesto pary, ktorá dovtedy dominovala pri výrobe kávy použil stlačený vzduch. Prístroj nazval Illeta. Neskôr vymyslel aj nový spôsob balenia kávy, ktorý udržal jej arómu. Do plechovky dal namiesto vzduchu inertné plyny. To umožnilo kávu prepravovať na väčšie vzdialenosti a rozšíriť biznis do celého Talianska. Tesne pred druhou svetovou vojnou Illy vyvážali kávu už aj do Holandska a Švédska. Firma si potrpela a potrpí na kvalitu kávy o čom svedčí aj fakt, že už v 80. rokoch prestala kávu nakupovať na komoditných burzách a prešla na nákup priamo od pestovateľa. Dnes firmu riadia jeho vnuci Andrea, Anna a Ricardo.

Veda a výskum viedli k úspechu

Po druhej svetovej vojne prebral vedenie rodinného podniku Francescov syn Ernesto, ktorý pôsobil ako riaditeľ 42 rokov od roku 1963 do 2004. Bol chemik a svoje znalosti preniesol aj do biznisu. Založil laboratórium a začal spolupracovať s univerzitami a vedeckými centrami. V roku 1957 firma založila divíziu na výrobu plechoviek, ktoré uchovávali kávu dlhšie voňavú. Začali vyrábať aj kávu nielen pre kaviarne a reštaurácie, ale aj pre domácnosti v menších plechovkách. Zameranie nielen na kávu, ale aj na jej balenie sa firme oplatilo. V roku 1974 začala spoločnosť vyrábať, ako prvá na svete, kávové kapsule pre domácnosti. Tie mali u zákazníkov veľký úspech pre ich jednoduché, bezpečné a rýchle použitie.

Pre firmy, ktoré pražia kávu zase Illy vymyslela a dala si patentovať digitálny triedič na kávové zrná. Ten dokázal triediť kávové zrná podľa ich tvaru, veľkosti a dokonca aj farby. „ Náš cieľ sú perfektné zrná bez poškodenia a myslím, že sa nám to podarilo,“ povedal Ernesto pre New York Times v roku 2001. Neskôr tvrdil, že na výrobu jednej šálky espressa je potrebných 50 kávových zŕn a keď iba jedno z nich bude zlé, ovplyvni to chuť kávy a zákazníci to budú cítiť. „Je to ako by ste dali jedno skazené vajce do omelety,“ tvrdil. Na konci 90. rokov firma založila aj laboratórium na výskum kávovej arómy. Od tohto kroku už nebolo ďaleko k vzniku univerzity kávy v roku 2000. Na nej sa baristi učia o kávovej kultúre, ale firma sa tak zároveň veľmi dobre prezentuje v médiách.

Dizajn je dôležitý

Na začiatku 90. rokov sa firma venovala aj dizajnu šálok. Najala si známych dizajnérov a vytvorila kolekciu bielych šálok. V roku 1994 si vytvorila aj vlastné logo- červený štvorec s názvom firmy. Firma sa od roku 2003 propagovala aj vlastnou sieťou kaviarní. Do dvoch rokov ich mala 50 po celom Taliansku a neskôr 130 po celom svete. Spoločnosť nezanedbáva ani domácich kávičkárov, pre ktorých predáva kávovary so systémom iperEspresso. Jeho podstata spočíva v tom, že najprv sa do kapsule vženie pod vysokom tlakom horúca voda. Tá extrahuje z kávy potrebnú arómu a neskôr je káva s vodou vytlačená von čím sa vytvorí hustá crema. „Kvalitné espresso vám pohladí jazyk“, vyjadril sa Ernesto Illy.

Autor: cafepoint

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.