Zbohom, Slovensko!

20 Január, 2014 | Autor: kristian.kusenda | Pridané do Cestovanie a ubytovanie

Každým dňom či rokom odíde za hranice Slovenska množstvo ľudí, hľadajúcich prácu či štúdium. Niektorí hľadajú nový začiatok v živote, iní si idú iba dočasne zarobiť, odchádzajú za rodinou či priateľmi, alebo úplne sami, odchádzajú lebo chcú, niekedy lebo musia.

Prvé týždne som nemal kde nocovať, tak som žil na ulici, kým som si vďaka miestnym bezdomovcom nenašiel prácu na čierno, v ktorej som neskôr dokázal svoju pracovitosť. Dnes, po 20tich rokoch, s plnohodnotným občianstvom, manželkou a spokojným životom, aký by som na Slovensku zrejme nikdy nemal, spomínam.. (Edo, 40)

Podľa dnešných odhadov žije za hranicami obrovské množstvo Slovákov, či už trvalo, alebo dočasne. Od narodenia, alebo odcestovaných. V Spojených Štátoch napríklad vyše jedného milióna, v Kanade okolo 100 000, Japonsku zhruba 1 000 či okolo 50 Slovákov v Chile.

Plán bol hlavne zarobiť a priniesť sem dcérku. To sa nakoniec aj podarilo.. Veľmi sa jej tu páči a možno by tu rada ostala. Kam mňa zavedú nohy, to neviem… (Eva, 35)

Napriek tomu, že začiatky a občas aj odchod samotný sú niekedy naozaj ťažké, často sa to oplatí. Niektorí Slováci nájdu práve v zahraničí vysnívaný plat či prácu, niektorí tam nájdu lásku a niektorí sa vracajú sklamaní naspäť. Určite je potrebné zistiť si dopredu všetky dôležité informácie, aj keď veľa ľudí bolo úspešných tak či tak aj bez nich. Je dobré porozprávať sa so známymi, čo v tej krajine boli, alebo niekym iným, prípadne aj ľuďmi, ktorí tam teraz žijú.

Študovala som v Taliansku tri roky. Na začiatku to bolo zaujímavé s ubytovaním, ale nakoniec to dopadlo v poriadku. Teraz žijem v Nórsku a mám odtiaľto tiež plno príhod. (Monika, 27)

ZbohomSlovensko.com je nezávislý projekt s príbehmi ľudí – Slovákov žijúcich v zahraničí. Pokiaľ rozmýšľate nad cestou do zahraničia, alebo vás tieto príbehy jednoducho zaujímajú, je to čítanie práve pre vás. Prečítajte si rôzne skúsenosti rôznych ľudí, ktoré sú niekedy naozaj zaujímavé.

http://www.zbohomslovensko.com

Autor: kristian.kusenda

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.