Hru Sudoku poznali už babky našich babiek

24 Január, 2014 | Autor: helenahe | Pridané do Zábava

Áno, presne tak. Obľúbená logická hra Sudoku, ktorá si získala fanúšikov po celom svete, sa prvý raz objavila už v roku 1892. Nemala však tú podobu, v akej ju poznáme my. Takzvaný „Number Place“ tvorili len štyri štvorce, nie deväť. Dopĺňať ste mohli aj dvojciferné čísla, teda dnešné pravidlo čísel jeden až deväť ešte nebolo v platnosti.

Tento kvázi predchodca sudoku odštartoval svoju kariéru v novinách. Postupne ho objavili aj Japonci, ktorým vďačíme za dnešný názov. Z ich pomerne krkolomného spojenia „wa dokushin ni kagiru“ sa rozhodli spraviť kratší, a pre nás aj ľahší na vyslovovanie. Sudoku bolo na svete.

Logika sudoku je jednoduchá. Doplniť jednociferné čísla do políčok tak, aby sa vám jedna číslica v riadku, v stĺpci a v štvorci 3×3 objavila len raz. Napriek svojej jednoduchosti vie byť hra aj pekelne zákerná, najmä ak hráte ťažké sudoku. V niektorých typoch hry vám dokonca čísla musia sedieť nielen v riadku, v stĺpci a v štvorci, ale musia dávať dokopy vždy určitý súčet.

Sudoku chytilo za srdce aj Slovákov. Rekord v lúštení sudoku medzi slovenskými hráčmi je 2:40. A prvé číslo veru neukazuje čas v hodinách, ale v minútach! Sudoku rekordy držia u nás ženy. V kategórii lúštiteľov do osemnásť rokov nájdeme sudoku-hrdinku už s časom 3:26.

Ak hľadáte spôsob ako sa stať profi hráčom sudoku, čaká vás tvrdý tréning. Začnite od najľahších úrovní a postupne sa púšťajte i do tých, ktoré sú na vyplnené čísla ozaj skúpe. Sudoku dnes nájdete aj na internete a to je ďalšia skvelá možnosť, ako môžete medzi sebou súperiť. Hrajte Sudoku online, dajte si partnerský, rodinný alebo firemný súboj (hlavne pozor, aby to nevidel šéf, lebo začne hrať s vami J). S tými najťažšími zadaniami vám poradí riešiteľ sudoku. Neberte ho ako podfuk, ale ako možnosť zdokonaliť sa a nájsť si svoju chybu. Riešiteľ sudoku je zároveň hlavnou výhodou online hrania tejto hry, ak nerátame do úvahy, že nepotrebujete ceruzky ani gumy – novú hru načítate jednoduchým kliknutím.

Držíme palce v riešení a prajeme čo najlepšie časy!

Autor: helenahe

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.