Potrava pre mozog je omega-3 mastná kyselina DHA

2 August, 2012 | Autor: Tina | Pridané do Zdravie

Viete čomu sa vraví potrava pre mozog?  Je to omega-3 mastná kyselina DHA. Táto kyselina sa nachádza vo  vysokej koncentrácii v mozgovom tkanive, kde tvorí až 20% mozgovej kôry. Ide o najbohatšie zastúpenú omega-3 mastnú kyselinu  v mozgu. Práve preto lekári odporúčajú pravidelne konzumovať ryby.

Najmä tí najmenší  by mali tieto tvory konzumovať, pretože dostatočný prísun omega-3 je nevyhnutný pre správnu funkciu a vývoj mozgu. Ku konzumentom by mali patriť aj  tehuľky , práve z dôvodu vývoja ľudského mozgu, ktorý je najbúrlivejší v poslednom trimestri vnútromaternicového vývoja a počas prvých mesiacoch po pôrode. Je preto nevyhnutné dodávať práve túto látku v tomto dôležitom období vývoja mozgu – a to cez telo matky v tehotenstve a počas dojčenia, neskôr v podobe potravinových doplnkov alebo rybích produktov v ranom detstve.

Mnohé štúdie dokázali, že dostatočný prísun DHA behom tehotenstva a pri dojčení (100-300mg/deň) zásadne ovplyvňuje mentálne zdravie dieťaťa. Ak máte strach  z konzumácie rýb kvôli kontaminácii, obráťte sa na doplnok stravy, ktorý môžete konzumovať  pridávaním do studených jedál , alebo len tak na lyžičku. Prečo práve tekutý doplnok a nie kapsulu? V prvom rade skúste otvoriť kapsulu a ovoňajte aký zoxidovaný olej sa v nej skrýva. Myslím, že v nej je len zlomok  látok, ktoré by tam mali byť v skutočnosti obsiahnuté. A to najmä kvôli oxidovaniu. Ďalším dôvodom je rýchlejšia vstrebateľnosť tekutého oleja oproti kapsuliam a stačí si ho dať 1x denne nie 3-4 kapsule za deň.

Autor: Tina

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.