Ako vybrať správnu termosku na turistiku aj kempovanie?

10 Jún, 2013 | Autor: Campsurvival | Pridané do Hoby a zaluby, Ostatné články, Šport, Zdravie

V súčasnej dobe je termoska najpraktickejšia vec, akú môžete mať  so sebou v ruksaku pri cestovaní, turistike a kempovaní.  Termoska  slúži predovšetkým na uchovanie horúcich tekutín na dlhú dobu ale svoje využitie má aj v horúcich letných dňoch, kedy v nej môžete uchovávať osviežujúce ľadové nápoje.

Trik spočíva vo vákuovej vrstve a vrstve leštených či vákuovo naparovaných kovov medzi vonkajším a vnútorným plášťom fľaše, ktorý vynašiel škótsky chemik a fyzik James Dewar. Vákuum je vlastne vzduchoprázdno, v ktorom nie je nič vodivé. Teplo tak uniká iba sálaním.

Ponuka termosiek, termohrnčekov a iných termo nádob je veľmi široká. Ale ako si vybrať tú správnu? Ponúkame Vám niekoľko rád, ktoré treba zvážiť pri výbere.

Použitie

Pri výbere termosky si musíme rozmyslieť aké bude použitie termosky – či ju budeme používať iba na pitie (termosky s úzkym hrdlom) alebo aj na jedlo (termosky so širším hrdlom).

Pre správnu funkčnosť termosky je dôležité ako ju naplníte. Vnútorný plášť termosky má svoju tepelnú kapacitu, preto je vhodné termosku pred naplnením vytemperovať. Pred plnením teplým čajom stačí naliať do termosky horúcu vodu a nechať ju v termoske niekoľko minút, kým sa plášť neohreje – nevytemperuje. Potom môžete do termosky naliať teplý čaj. Rovnaké pravidlo platí pri uchovávaní chladných tekutín.

Objem

Čím je termoska väčšia, tím pomalšie chladne. Aj v ideálnej termoske musí tekutina vychladnúť. Najefektívnejšie z pohľadu pomeru váhy a obsahu odporúčame termosky s objemom 0,75 až 1 liter.

Materiál

Nerez – dodáva potrebnú pevnosť a zaručuje nerozbitnosť. Nerezové vákuové termosky sú najobľúbenejšie, udržia tekutiny teplé (či studené) na 12 až 18 hodín. Sú ideálne na zimnú horskú turistiku.

Plast – plastové termosky sú tiež nerozbitné ale ich izolačné vlastnosti zaostávajú za nerezovými. Izoláciu zabezpečuje miesto vákua vrstva plastu alebo

peny z plastických hmôt. Dokážu udržať tekutinu teplé (či studené) na 6 až 8 hodín. Odporúčame iba na výlety a nenáročnú turistiku.

Uzáver

Najobľúbenejšie sú termosky so šrubovacím uzáverom, ktorý sa dá použiť ako pohár. Novou vychýtavkou  je poistka na vnútornom uzávere tzv. cvakací uzáver. Pre otvorenie stačí stlačiť tlačidlo. Oceníte to v situáciách, keď budete mať na rukách rukavice.

Údržba

Údržba termosiek je veľmi jednoduchá – po použití dôkladne prepláchnuť a nechať vyschnúť. Inak by mohla začať nepríjemné páchnuť a mohli by sa v nej vytvoriť plesne a iné baktérie. Údržba nezaberie veľa času a starostlivosť sa vyplatí.

V army shope camp-survival.sk ponúkame množstvo termosiek, termohrnčekov a iných termonádob od popredných výrobcov. V našom obchode nájdete aj širokú ponuku camping riadu, ktorý je ideálny na cestovanie, kemping, stanovanie či grilovanie.

Dúfame, že tento článok Vám pri výbere správanej termoske pomôže a výber termosky bude otázkou len niekoľkých minút.

Autor: Campsurvival

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.