Guľovnice Rössler z Rakúska

23 November, 2012 | Autor: MilanTT | Pridané do Hoby a zaluby

Výrobca: firma Rössler (Rakúsko). Tieto guľovnice sa vyrábajú v malej zbrojovke v tyrolskom mestečku Kufstein v podhorí Álp, v bezprostrednej blízkosti horských štítov presahujících nadmorskú výšku 2400 m, v údolí rieky Inn, ktorá je významným prítokom Dunaja.

Výnimočnosť týchto guľovníc spočíva vo veľmi vydarenej konštrukcii, ktorej hlavným prvkom je uzamykanie záveru do hlavne a možnosť vymeniteľnosti hlavní rôznych ráží v jednom systéme. Jedna zbraň ve viacerých rážiach.

Konštruktér guľovnice je majiteľ firmy Erich Rössler, ktorý použil osvedčené prvky z guľovnice Voere a Mauser 96, doplnil niektoré svoje originálne technické riešenia a zbrane od roku 1996 začal vyrábať a dnes ich vyváža nie len do celej Európy, ale aj do USA, Južnej Ameriky a Austrálie.

 

Image

Rössler Titan 6 je veľmi dobre spracovaná. Záver sa počas nabíjacieho cyklu otáča iba o 60° a má veľmi rýchly a plynulý chod, ktorý dovoľuje rýchlé nabitie. Pažba osadená gumovou botkou a príjemná rukoväť, rovnako ako predpažbie zdrsnené rybinou, dovoľujú pohodlné prilícenie a zamierenie.

Napriek ľahkému púzdru záveru má nízky zpätný ráz. Použitie ľahkého púzdra záveru dovolila osvedčená konštrukcia uzamknutia záveru do hlavne.

Do jednoduchej a účelne tvarovanej pažby s lícnicou a predpažbím, vyrobenej z jedného kusu orechového dreva, je vsadené púzdro záveru z ľahkej zliatiny. Oceľová hlaveň má kónický tvar a vývrt so 4-mi pravotočivými drážkami. Za nábojovou komorou sú vyfrézované tvary pre 6 uzamykacích ozubov, ktoré sú po 3 v dvoch radoch na obvode čela valcového otočného záveru, ovládaného vpravo orientovanou kľukou, zakončenou guľovou hlavicou. Spú chráni lúčik, ktorý je vylisovaný so zásobníkovou šachtou z jedného kusu čierneho plastu.

V ponuke sú 2 druhy spúští: prvá má francúzsky napináčik (pred výstrelom je nutné spúšť zatlačiť vpred). Druhou variantou je takzvaná spúšť bez napináčiku, so skvele vyladeným príjemným chodom. Podľa údajov výrobcu dochádza k výstrelu za 1,6 milisekundy od stisknutia napináčkom nevybavenej spúšte.

Guľovnice Rössler Titan majú vynímateľný zásobník na 3 až 5 nábojov podľe veľkosti ráže.

 

Pažba. Základným typom pažby je pažba nemecká s ruväťou a lícnicou. Vyrába se v 5 variantách. Standard, Lux, AllRound, Celopažba a Exclusive. Pažby v týchto prevedeniach sa líšia tvarom lícnice a kvalitou použitého dreva. Všetky typy pažieb vznikly v talianskom dizajnérskom ateliére a preto majú veľmi elegantný tvar. Výroba pažieb prebieha tiež v Taliansku odkiaľ sú následne firmou Rössler dovážané. Materiálom je veľmi kvalitný európsky, turecký alebo španielsky orech. Predpažbie pažby má jednu zvláštnosť. Pod hlavňou je podlhovasté vybratie, ktoré svojí spôsobom pažbu odľahčuje, ale pre ťažšie ráže umožňuje vloženie dodatočného závažia k zmierneniu spätného rázu. Pažba je ukončená silikónovou botkou.

Pán Rössler – skúsený puškár s desiatkami rokov praxe v odbore sa prejavil tiež v technológii výroby guľovníc Titan. Rozhodol sa nestavať drahú výrobnú linku a vyrábať všetky súčasti svojich guľovníc od nuly. Kvalitné hlavne mu dodáva renomovaná nemecká firma Lothar Walther, zásobníky a spúšťový mechanizmus sú zhodné so zásobníkmi guľovníc Mauser 96 a pažby z kvalitného orechového dreva dováža z Talianska. Zásobníková šachta s postrannými hmatníkmi záchytu zásobníku a lúčik sa lisujú z jedného kusu čierneho plastu. Z toho istého materiálu je tiež botka zásobníku a podávač. Zásobník je vyrobený z niklovaného plechu. Vo firme Rössler 24 hodín denne pracuje niekoľko NC obrábacích strojov, na ktorých sa vyrábajú púzdra záveru a závery. Na montáži potom zbrane zložia. Dôkazom, kvality výroby je nie len hladký chod mechanizmu, ale aj absencia akýchkoľvek rušivých zvukov pri oprení zbrane o podložku.

 

Dovozcom značky Rössler pre SR je Poľovníctvo Terem: http://www.teremeshop.sk/

Autor: MilanTT

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 4. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Komentáre (1)

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.