Zbrane GLOCK sú najviac celosvetovo používané pištole

13 November, 2012 | Autor: MilanTT | Pridané do Hoby a zaluby

Zbrane GLOCK sú najviac celosvetovo používané pištole preto, že sú spoľahlivé, so širokou prispôsobivosťou. Až 17 vložiek v štandarde pri ich nízkej hmotnosti. Sú bezpečné, jednoduché a rýchlé vďaka revolučným systémom spúšte – Safe Action – Glock 17 so záverom v zadnej polohe po poslednom výstrele. Glock je rakúsky výrobca zbraní a vojenskej výbavy, pomenovaný po svojom zakladateľovi Gastonovi Glockovi. V súčasnosti je známy najmä ako výrobca pištolí s polymérovým rámom.

História Firma bola založená v roku 1963 v meste Deutsch-Wagram pri Viedni. Pôvodne vyrábala plastové záclonové tyče a zásuvky, v 70. rokoch začala pre armádu dodávať guľometné nábojové pásy, cvičné granáty, zákopové lopatky a poľné nože.

Armádna požiadavka Začiatkom roku 1980 Gaston Glock zareagoval na armádnu požiadavku na novú krátku palnú zbraň. Napriek tomu, že nemal skúsenosti s vývojom palných zbraní, podarilo sa mu v apríli 1981 patentovať svoje riešenia a v máji 1982 poslal prvú vzorku rakúskej armáde. Tá pištoľ (Glock 17) prijala a následne sa Glocky rozšírili po celom svete.

Safe Action Pištole Glock sú vybavené tzv. Safe Action spúšťovým mechanizmom. Namiesto kohútika majú čiastočne prednatiahnutý úderník, ktorý sa stlačením spúšte natiahne úplne. Po vypálení náboja sa po uvoľnení spúšte vráti do pôvodného stavu. Nevýhodou tohto systému je, že pokiaľ zlyhá náboj, nie je možné vystreliť znovu stlačením spúšte.

Súčasťou Safe Action sú tri nezávislé poistky:

spúšťová – pri stlačení spúšte sa najprv stláča páčka vyčnievajúca pred spúšť, ktorá bráni neúmyselnému pohybu spúšte,
uderníková – kovový odpružený valček, zabraňujúci preniknutiu úderníku k zápalke, kým nie je stlačená spúšť,
pádová – úderník je pridržovaný na mieste, dokiaľ nie je spúšť plne stlačená.

Glocky nemajú vonkajšiu (manuálnu) poistku.

Popularita Podľa firmy Glock sa predalo vyše 2,5 milióna pištolí vo vyše 100 krajinách. Pištole Glock používajú ozbrojené zložky, policajné zbory a bezpečnostné agentúry v 30 – 50 krajinách. V USA meno Glock zľudovelo a používa sa pre akúkoľvek drahú čiernu pištoľ.

 

Ponuka GLOCK pre SR na stránke: http://www.teremeshop.sk/

Autor: MilanTT

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 4. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Komentáre (2)

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.