Astronomické ďalekohľady

16 Júl, 2014 | Autor: majo013 | Pridané do Hoby a zaluby

Astronomické ďalekohľady, alebo teleskopy sú určené všetkým, ktorí pozorujú radi hviezdy a nočnú oblohu. Astronomický, teda hvezdársky ďalekohľad je to pravé, čo Vám môže z pozorovania oblohy urobiť nádherný zážitok.

Čo všetko by sme mali zvážiť pri výbere ďalekohľadu? Je to predovšetkým charakter našej budúcej pozorovateľne. Ak budeme pozorovať z mesta a jedinou našou pozorovateľňou bude okno bytu, môžeme použiť len malý ďalekohľad. Za týchto okolností sa môžeme venovať pozorovaniu iba Slnka, Mesiaca, planét a jasných hviezdnych objektov. Mestské pozorovanie ruší pri pozorovaní, a nedovoľuje nám tak uvidieť menej jasné hmloviny, hviezdokopy, a pod.

Ak máme k dispozícii miesto, kam nepreniká svetlo pouličných lámp, a kde je možné ďalekohľad upevniť nastálo (alebo aspoň jeho nosný stĺp), môžeme pomýšľať na inštaláciu väčšieho prístroja. Taký ďalekohľad nám potom za dobrých pozorovacích podmienok ukáže aj menej jasné objekty, prípadne umožní i fotografovať oblohu.

Astronomické ďalekohľady rozdeľujeme do troch základných skupín podľa konštrukcie na šošovkové ďalekohľady, zrkadlové ďalekohľady a katadioptrické ďalekohľady.

Delenie astronomických ďalekohľadov, respektíve teleskopov :

  • Šošovkový teleskop- refraktor. Objektívom ďalekohľadu je sklenená šošovka /sústava šošoviek , väčšinou dve alebo tri /. Prvý šošovkový ďalekohľad bol použitý v Holandsku v roku 1608, o rok neskôr ho použil k pozorovaniu oblohy Galileo Galilei, ktorý ho aj zdokonalil.
  • Zrkadlový teleskop- reflektor. Objektívom ďalekohľadu je vybrúsené zrkadlo, ktoré sústreďuje svetlo podobne ako šošovka do jedného bodu – ohniska. Konštrukcia prvého zrkadlového ďalekohľadu sa pripisuje I. Newtonovi okolo roku 1670.
  • Katadioptrické teleskopy/kombinované šošovkové – zrkadlové/. Kombináciou zrkadlového ďalekohľadu a korekčnej šošovky v prednej časti tubusu ďalekohľadu sa dá docieliť vyššej optickej kvality ďalekohľadu /rozlíšenie/ a takisto sa zabráni vzniku turbulencií /vzdušného prúdenia/ a vnikaniu prachu a špiny do ďalekohľadu.

Autor: majo013

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 3. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.