HALLOWEEN- Ako sa vyrezáva halloweenska tekvica

13 November, 2012 | Autor: MichalA | Pridané do Hoby a zaluby

Pôvod Halloweenu

Väčšine z nás pri slove halloween ako prvé napadne pobehovanie detí v kostýmoch strašidiel od dverí k dverám a vyrezávanie do tekvíc. Deje sa tak každý rok 31. októbra, večer pred kresťanským Sviatkom všetkých svätých. Oslava halloweenu má pôvod v keltskom sviatku nového roka Samhain a pôvodom je z Írska. Nazýva sa aj predvečer všetkých svätých alebo predvečer sviatku všetkých svätých. Vyrezávanie tekvice patrí k tradičným znakom tohto sviatku, rovnako ako čierne mačky, číslo 13, čarodejnice alebo strašidlá. Tradične sa pri výzdobe používajú farby červená, žltá, čierna a oranžová. Najviac sa oslavuje v západnom svete od USA, Kanady a Portorika po Spojené kráľovstvo a Írsko, ale oslavuje sa aj v Nemecku, Francúzsku či na Novom Zélande.

Ak halloween oslavujete aj vy a chcete si vyzdobiť svoj dom či byt vyrezávanými tekvicami, stačí si prezrieť zopár stránok na internete a nájsť si návody alebo šablóny na vyrezávanie tekvice. Jeden takýto návod na vyrezanie jednoduchej tekvice, vám teraz ponúkam tu.

Ako sa vyrezáva halloweenska tekvica

V prvom rade si musíte zaobstarať vhodnú tekvicu. Mala by byť dostatočne veľká a zrelá s hladkým povrchom. Potrebujete ovládať aspoň základné zručnosti v kuchyni, aby ste si náhodou neublížili. Pred vyrezávaním si pripravte fixku, vhodnú tácku, dve misky, dva nože na vyrezávanie (jeden s dlhšou, jeden s kratšou čepeľou), lyžicu, handričku alebo obrúsok a sviečku, resp. iné svetlo, ktoré potom vložíte do tekvice.

Tak a tu je návod ako sa vyrezáva tekvica:

  1. Na umytú tekvicu predkreslíme vlasy alebo inú ozdobu a tvár, akú chceme. Najčastejšie sa používajú usmiate alebo smutné tekvice. Najprv vyrežeme otvor na vrchu hlavy. Musí byť dosť veľký, aby sme cez neho mohli vyberať dužinu.
  2. Vyrežeme opatrne otvor, ktorý sme si predkreslili. Rezy by mali byť dosť hlboké, aby vrch tekvice, ak ho chceme použiť ako čiapku, ostal celý.
  3. Z tekvice vyberieme do misky semienka, ktoré môžeme vysušiť a neskôr zasadiť, alebo ich zjesť.
  4. Vyrežeme oči, ústa a nos, podobne ako otvor predtým. Lepšie je použiť nôž s dlhšou čepeľou, aby boli rezy dosť hluboké.
  5. Vlhkým obrúskom utrieme zvyšky po čiarach z fixky. Vydlabeme lyžicou zvyšnú dužinu. Toto už môžu robiť aj vaše deti. Ak je dužina príliš tvrdá, môžeme si pomôcť aj nožom.
  6. Do hotovej dutiny vložíme sviečku alebo iné svetlo a zatvoríme čiapkou, ktorú sme vyrezali na začiatku. Poprípade si takúto tekvicu ešte špeciálne vyzdobíme.

Keď je tekvica hotová,  treba ju iba položiť na vhodné miesto. Vyrezať si môžete aj viac tekvíc v rôznych veľkostiach a rozmiestniť ich v dome alebo byte.

Autor: MichalA

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.