Terminológia doplnkov výživy športovcov

26 Júl, 2012 | Autor: lemonlion | Pridané do Šport

Svet výživových doplnkovsa vďaka veľkému množstvu internetových e-shopov otvoril nielen kulturistom a športovcom, ale i bežným spotrebiteľom. Tí s týmito produktmi nemajú až také skúsenosti, no láka ich najmä internetová cena, ktorá je často niekoľkonásobne nižšia ako v kamenných obchodoch. Pod pojem doplnok výživy však spadá niekoľko ďalších pojmov.

Proteíny, alebo bielkoviny, sú prírodnými látkami, ktoré tvoria nevyhnutnú súčasť všetkých rastlinných a živočíšnych buniek. Pri tvorbe svalov sú proteíny hlavnou látkou, ktorú telo využíva. Výživový doplnok obsahujúci proteíny sa používa najmä pri skvalitňovaní svalovej hmoty.

Gainer je kombináciou sacharidov a bielkovín. Slúži ako doplnok výživy pre začínajúcich športovcov alebo pre ľudí s rýchlym metabolizmom. Človek s rýchlym spaľovaním totiž pri aktívnom cvičení nenájde dostatok kalórií na to, aby pribral a následne mal z čoho budovať svaly.

Kreatín je zdrojom energie pri akejkoľvek práci svalov. Je ideálnym doplnkom pre športovcov, ktorí ťažko priberajú. Spolu s kreatínom sa do svalu dostáva aj voda a tak sval pôsobí na vzhľad mohutnejšie.

Ďalším pojmom, s ktorým sa pri výbere doplnkov výživy možno stretnúť, je stimulant. Je to látka, ktorá pôsobí na metabolické deje v tele a dodáva okamžitú energiu, pocit sily alebo pocit zaháňajúci hlad či smäd. Stimulanty zabezpečujú i psychickú výkonnosť a preto sú vhodné pre vrcholových aj pre silových športovcov.

V rámci doplnkov výživy nájdeme tiež aminokyseliny. Tie sú stavebným kameňom bielkovín a tak je vlastne otázne, či ich má športovec užívať v prípade, že už berie iný výživový doplnok na bielkovinovej báze. Aminokyseliny však pomáhajú udržať získané svaly aj napriek ďalšiemu chudnutiu.

Stretnúť sa možno aj s výživovým doplnkom s názvom volumizér. Ten dodáva telu potrebné živiny a energiu, ktorá je pri zvyšovaní váhy či pri pravidelnom cvičení viac ako dôležitá. Pri naberaní objemu vedia pomôcť tiež nitro preparáty. Ide o také doplnky výživy, ktoré obsahujú v sebe proteíny dôležité pri zvyšovaní objemu svalovej hmoty.

Autor: lemonlion

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 7. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.