Každý môže mať koňa – naozaj?

24 Marec, 2014 | Autor: simuel | Pridané do Šport

V súčasnej dobe je jazdectvo považované za príliš nákladný šport, s týmto zažitým faktom sa však dá súhlasiť len polovične :-) aha:

Koňa dnes kúpite od 250€ vyššie, 250€ je fakt minimálna cena ktorú sem tam môžete zahliadnuť na bazoši. Je samozrejme rozdiel ak chcete koňa do športu, tam počítajte so štartovacou sumou od 1500€ vyššie, ale o tom nie je tento príspevok. Vráťme sa ale späť k dohadu, že jazdcom dnes môže byť ktokoľvek, kto chce…

Ok takže sme na brigáde našporili na koňa povedzme 300€ a máme koňa (mimochodom vedeli ste, že  s väčšinou predajcov koní sa dá dohodnúť aj na splátkach?). Pre koňa potrebujete ustajnenie ak máte veľký pozemok a lúky za domom, ste ten/tá štastnejší/ia, vtedy vás to mesačne príde na cca 30-40€ za seno+slamu na 1 koňa. Ak to šťastie nemáte, budete sa musieť porozhliadnuť po vhodnej stajni kde budete platiť ustajnenie od cca 100€ po 300€ to je zatiaľ najviac čo som počul (asi tam majú zlaté podnosy na ovos…).

Takže pomaly sa nám to rysuje.

Vieme mesačný výdaj na svojho koňa, v prípade, že je zdravý. Ale ešte je potrebné prirátať ročné poplatky za veterinára (odčervovanie cca 2 x rok 15€, povinné očkovanie do 20€ + očkovanie proti chrípke tiež do 20€. Nezabudneme na kopytá, keďže koníka treba minimálne strúhať cca každé 2 mesiace t.j. 6 x cca 25€ za rok = 150€. Asi je to všetko. Takže čáry máry fuk:

Mesačné náklady na koňa pokiaľ ho máte doma sú:

ustajnenie 40€ + odčervenie mesačne 2,50€ + oba očkovania mesačne 3,33€ + kopytá mesačne 12,5€ = 58,33€

Ak som na nič nezabudol ide o celkom prijateľnú sumu, nespomenul som ešte financie na jazdecké potreby, návštevy veterinára v prípade choroby či úrazu, prepravu atď.

Ale ak je človek čo len trošku zručný vie si jazdeckú výstroj vyrobiť aj sám, na nete je kopec návodov ako vyrobiť pomôcky ako povrazová ohlávka, vodítko na koňa atp. Sedlo dostanete väčšinou s koníkom, tak máte o najväčšiu investíciu postarané…

Musím však dodať že pokiaľ nemáte dostatočne veľký pozemok pre konský výbeh teda aspoň 1Ha koňa doma nechovajte, kôň bude zbytočne nervózny, a nebude u vás šťastný – šťastný kôň je predsa základ vzťahu.

Autor: simuel

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.