Chcete vidieť aj v noci – nočné videnie?

8 Máj, 2014 | Autor: majo013 | Pridané do Hoby a zaluby

Nie, nemusíte sa stať mačkou či sovou. Stačí investovať zopár stovák eur a týmto zvieratám sa vo videní v noci minimálne vyrovnáte.

Nočné videnie je pomerne populárne. Väčšina ľudí sa s ním stretáva v rôznych akčných filmoch. Známe sú obrázky z červenými a zelenými plochami. Toto však nie je nočné videnie. Takéto prístroje snímajú tepelné rozdiely prostredia.

Nočné videnie funguje na trochu inom princípe.

Ako dokáže človek vidieť v noci pomocou nočného videnia?

Nočné videnie vzniklo pôvodne na armádne účely. Z vojenského hľadiska malo obrovský význam vidieť a nebyť videní.

Stalo sa tak v roku 1936.

Vtedajšie prístroje na nočné videnie boli pomerne primitívne. Vyžadovali osvetľovanie priestoru pomocným neviditeľným svetlom.

Moderné nočné videnie si poradí aj s prirodzeným svetlom. Bohato mu stačí svetlo z mesiaca či hviezd. Ak dokážete rozoznať, kde je obloha a kde les, budete vidieť ako za bieleho dňa.

Prístroje na nočné videnie zosilňujú dostupné svetlo. A to až 100 tisíc krát. Každé nočné videnie obsahuje katódu, ktorá emituje elektróny vždy, keď na ňu dopadne fotón. Takto vyprodukované elektróny produkujú ďalšie elektróny. Následne dopadajú na špeciálnu fosforovú vrstvu, kde dochádza k vyžarovaniu viditeľného svetla. Fosfor spôsobuje aj charakteristickú zelenú farbu obrazu nočného videnia.

Kde možno použiť nočné videnie?

Ako už bolo spomenuté, nočné videnie nachádza svoj primárny účel v armáde. Prístroje na nočné videnie sa však uplatnili aj v civilnom živote. Využiť ich môžete:

  • na poľovačke
  • pri strážení objektov
  • v polícii

Tip: dalekohlady-puskohlady.sk

Pokiaľ chcete mať „superoči“, skúste si prezrieť ponuku nočných videní na dalekohlady-puskohlady.sk. Určite nájdete cenovo primerané nočné videnie. Ponuka je naozaj široká.

Autor: majo013

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 3. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.