Responsive design na vašich web stránkach

20 Január, 2014 | Autor: diro | Pridané do Počítače, mobily a internet

Prajete si , aby Vaše webové stránky boli ľahko prístupné nielen z počítačov a notebookov , ale tiež aj z mobilných telefónov a tabletov ? Veríte, že lepšia štruktúra webovej stránky Vám prinesie spokojnejší zákazníkmi ? Jednoduchá a rýchla navigácia , prehľadný dizajn , menšia časová a tým aj finančnú náročnosť – toho všetkého môžete dosiahnuť pri využití znalostí z oblasti responsive design ( resp. responsive webdesign ) .

Čo znamená responsive design
Responsive design je názov pre prístup v tvorbe webovej stránky . Webová stránka obsahuje HTML kód a CSS . Zjednodušene možno povedať , že z hľadiska responsive dizajnu zaisťuje HTML kód hlavne význam prvkov a chrbticovej štruktúru webové stránky , zatiaľ čo CSS sa podieľa na štruktúre a grafickom vzhľadu webovej stránky . Pomocou responsive design možné meniť štruktúru stránok i vzhľad tak , že HTML kód bude nezmenený . Pre rôzne veľkosti obrazovky sa vytvorí špeciálny štýly v CSS , ktoré sa im prispôsobia . Samozrejme to nemusí byť iba o HTML a CSS . Podľa rozmeru obrazovky , použitému médiu možno na stránkach poskytovať aj rozdielnu funkcionalitu . Tak napríklad pre výpis správ za jeden deň možno na zariadenia s veľkým rozlíšením vypísať všetky správy na jednu stránku do dvoch stĺpcov alebo troch stĺpcov . Ak by sme stránku hľadeli na mobile s malým rozlíšením , potom by sa správy ukazovali v jednom stĺpci a k tomu len s maximálne piatimi správami na stránke s možnosťou stránkovanie. Responsive design by teda spočíval v tom , že sa ukáže / zmizne stránkovanie ( funkcionalita zaistená napr. PHP funkcií ) a ďalej potom v tom , že sa zmení počet stĺpcov ( štruktúra zmenená za pomoci CSS kódu ) a veľkosť písma nadpisov a obsahu správy ( opäť pomocou CSS ) .

Prečo voliť responsive design
V dnešnej dobe rastie počet používateľov , ktorí na webové stránky prichádzajú z mobilných zariadení . Aj keď sa rozlíšenie obrazoviek týchto zariadení neustále zväčšuje , stále je potreba prispôsobiť navigáciu a štruktúru stránok mobilným zariadením , projektorom av blízkej budúcnosti aj veľkosti televíznych obrazoviek . Ak budete vytvárať webové stránky , najlepšie riešenie je implementovať responsive design ihneď . Neskoršie zmeny by mohli dosiahnuť časovej náročnosti , ktorá bola potreba pre tvorbu súčasného dizajnu.

Ako otestovať responsive design
Ak chcete zistiť , ako sa budú webové stránky správať pri zmene veľkosti okna prehliadača , rozlíšenie obrazovky , potom nemusíte mať pri sebe žiadne mobilné zariadenia . Pre profesionálne účely však odporúčam mať pre testovanie po ruke mobilný telefón s operačným systémom Android a jeden iPhone . Pre testovanie môžete vyskúšať aj náš bezplatný responsive design tester na adrese : http://www.responsive-design.com/sk/ .

Autor: diro

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.