Stevia cukrová nielen na sladenie

28 Máj, 2012 | Autor: veco | Pridané do Zdravie

Stevia rebaudiana či Stévia cukrová je drobná rastlina, či skôr malý kríček, ktorého listy sú nesmierne sladké. V porovnaní s bielym cukrom je až 300 krát sladivejšia. Má však aj iné výhody oproti cukru. Stévia totiž obsahuje steviosidy, čo sú látky, ktoré stimulujú slinivku a tvorbu inzulínu v organizme. Vynikajúce sú najmä pre diabetikov. Stévia je celkovo lepšia pre diabetikov než cukor či umelé sladidlá. Je sladká, takže sa ňou dajú osladiť horúce i studené nápoje, ale aj jedlá či koláče, ale neobsahuje žiadne kalórie. Stevia zároveň stabilizuje hladinu cukru v krvi. Okrem steviosidov obsahuje Stévia aj rebaudozid C (dulkozid B), rebaudozid A, B, D i E, dulkozid A, steviolbizid, triterpény, labdánové diterpény, flavonoidy quercetin, avicularin a guayaverin, triesloviony a steroly. Ďalej sú to kyseliny – kávová a chlorogenová, deriváty kumarínu scopoletin a umebellipheron.

Poznáme až neuveriteľných 150 druhov Stevie, avšak sladká je iba Stévia cukrová. Objavili a využívali ju už starí Indiáni, ktorí si ňou sladili čaj maté, ale používali ju aj na urýchlenie hojenia rán. Stevia rastie na hranici medzi Paraguajom a Brazíliou, ale dnes sa už pestuje aj v iných častiach sveta. Je to najmä v Japonsku, USA, v Rusku, Čechách i Bulharsku. Najmä Japonci si sladenie Stéviou veľmi obľúbili, dokonca štát vydal odporúčanie, aby sa umelé sladidlá nahradili Stéviou napríklad v obľúbených sýtených nápojoch. Tak začala Stéviu používať aj taká veľká spoločnosť ako je Coca Cola. Stévia je totiž netoxická, má minimálnu kalorickú hodnotu, konzervačné účinky, nepodlieha fermentácii a pri tepelnej úprave netmavne.

Táto nenápadná rastlinka s bielymi kvietkami však dokáže omnoho viac. Pomáha napríklad pri problémoch s akné či ekzémoch, stabilizuje krvný tlak, podporuje trávenie, zmierňuje chuť na sladké, ale aj na alkohol a cigarety, podporuje tiež mozgovú činnosť, predchádza únave, pomáha predchádzať vzniku zubného kazu, urýchľuje hojenie rán, porezaní, či zmierňuje uštipnutia hmyzom. Odporúča sa aj pri redukčnej diéte. Je to najmä preto, že jete sladké, ale s takmer nulovým obsahom kalórií, a teda nepriberiete.
Stéviu si mnohí pestujú aj na Slovensku, avšak iba v kvetináčoch. V zime by totiž vonku zamrzla. Sladivosť Stevia však závisí aj od jej pestovania. V jej prirodzenom prostredí sa z jednej rastliny získava až pol kilogramu sušiny za rok. To je množstvo, ktoré predstavuje asi 100 až 150 kilogramov cukru. Listy tejto rastlinky môžete použiť ako čerstvé, tak aj sušené. Tie sušené sú dokonca sladšie.

Autor: veco

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 8. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.