Kavitácia – liposukcia pomocou ultrazvukovej energie

2 Máj, 2012 | Autor: radohruska | Pridané do Zdravie

S liposukciou bol dosť problém v začiatkoch, pretože lekári pôvodne používali hrubé kyretážne techniky na zoškrabanie nežiaduceho podkožného tuku. Niekoľko úprav vzniklo v posledných desaťročiach, ktoré  pomáhajú vytvárať lepšie a bezpečnejšie operačné výsledky. Zaradené medzi inováciami sú: lepšie vybavenie, lepší výber pacientov a začlenenie prednasávania pri operačnom zákroku.

Bolo Yves Ilouz, francúzsky gynekológ, ktorému sa pripisuje popularita tejto techniky, ktorú dnes poznáme ako liposukcia. Americkí plastickí chirurgovia sa školili v Európe, prijali túto techniku ​​a priniesli ju do hlavného prúdu. O tridsať rokov neskôr a po miliónoch ošetrení, liposukcia ostáva jedným z najpopulárnejších postupov plastickej chirurgie.

Ťažké začiatky

Zavedenie liposukcie sa stretlo so zmiešanými nadšením v roku 1970. Neoficiálne správy čoskoro publikovali závažné komplikácie, dokonca aj úmrtia v súvislosti s novým postupom. Tieto tragické prípady boli obzvlášť významné, pretože celý koncept estetickej, plánovanej operácie sa práve vyvíjal. Negatívna medializácia a verejná stigma zostala až do dnešného dňa.

Dôvody pri prvých prípadoch boli zložité. Medzi problémy patril zlý výber pacientov a rôzne stupne praktických zručností. Okrem toho straty objemu krvi po a pri pokuse odstrániť veľké množstvo tuku, lekári často vytvorili neprijateľne nízke hladiny hematokritu.

Bezpečnejšia chirurgia

Mechanizmus tradičnej liposukcia, je založená na fakte, že tuhé, duté trubice sú  pripojené k saciemu stroju a vkladá sa do podkožného priestoru. Rýchle, hrubé ťahy zo strany chirurga vytvoria rad tunelov, nakoniec splynú a znížia obsah tuku v tele pacienta. Základný problém s touto technikou je to, že neexistuje žiadna selekcia tkaniva. Sacia energia evakuuje alebo zničí všetky prvky v rovine podkožného tkaniva, vrátane cenných štruktúr, ako sú krvné cievy, nervy a väzivové tkanivá. Našťastie je tu iná možnosť, zvaná kavitacia, alebo kavitačná liposukcia.

Zákrok sa vykonáva pomocou zariadenia, ktoré sa skladá z troch častí. Elektrická energia je premenená na ultrazvukovú energiu pomocou ultrazvukového generátora pripojený k násadke obsahuje kryštál. Výsledkom je spotreba energie a rozkolísanie tukových buniek. Ultrazvuková energia na frekvencii 20-27 kHz vytvára vnútorný tlak a vedie k bunkovej nestabilite, čo vedie k fragmentácii bunkovej steny a jej následné zrútenie. Jav známy ako kavitacia vyvoláva deštrukciu buniek a to má za následok eliminácie množstva tuku v tele pacienta.

Konečným výsledkom kavitácie je, že ultrazvuková energia deštruuje tukové tkanivo, a hlavne šetrí iné typy spojivového tkaniva na rozdiel od pôvodnej tradičnej liposukcie.

 

Autor: radohruska

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.