Svetový deň zdravia – starnutie, spánok a šport

11 Apríl, 2012 | Autor: modrofuzik11 | Pridané do Zdravie

Zdravie. Zdravie je jedinou hodnotou, ktorá je uznávaná rovnako všetkými.  Znie to ako klišé, ale je to tak. Preto Vám radi dávame do pozornosti deň, ktorý je venovaný práve celosvetovému dňu zdravia. Je ním 7. apríl.  V tento deň roku 1948 bola založená Svetová zdravotnícka organizácia WHO. Každý rok  je venovaný konkrétnej téme. Témou tohtoročného je „Starnutie a zdravie – dobré zdravie prináša viac kvalitných rokov života.“  Ak sa budeme nášmu zdraviu venovať dostatočne, odvďačí sa nám nielen tým, že sa dožijeme vysokého veku, ale  na staré kolená budeme aj vitálni a bude nás trápiť menej civilizačných a iných chorôb. Mať pevné zdravie je preto pre nás ten najkrajší darček.

WHO si zvolila za tohtoročnú tému starnutie hneď z niekoľkých dôvodov. V priebehu minulých rokov sa náš priemerný vek zdvihol natoľko, že už v tomto storočí bude na Zemi viac seniorov ako detí. Nakoľko sa to týka aj nás, možno je čas sa zamyslieť nad tým, čo môžeme pre vylepšenie práve toho  svojho zdravia urobiť.  Recept na nesmrteľnosť nemáme, pokúsime sa vám teda dať aspoň zopár tipov, ako si udržať čo najlepšie zdravie aj s pribúdajúcimi rokmi.

Začnite s výdatným spánkom. Dospelý človek by mal denne spať minimálne 8 hodín. Aj slávna herecká ikona Jane Fonda si každý deň dopraje 9 hodinový spánok. A keďže aj v 70-tke vyzerá veľmi dobre, skúste si z nej zobrať príklad. Nezabudnime, že k zdravému spánku patria zatemnené okná, primeraná teplota v miestnosti a ticho. Ak vás trápia v posteli studené končatiny, priberte k sebe pod perinu hrejivý vankúšik či termofor. S jeho príjemným teplom a úžasnou vôňou, budete spať ako malé bábätko. Ak sa nedokážete počas dňa vzdať zlozvykov, pokúste sa aspoň pred spaním čo najviac obmedziť príjem kofeínu, nikotínu a alkoholu. Ak k tomu pridáte vyváženú a zdravú stravu, máte ďalšie plus.

Pokúste sa pravidelne športovať. Ak práve beh nie je pre vás tým pravým, začnite najprv ľahkou chôdzou a postupne predlžujte vzdialenosti a náročnosť terénu. Nezabudnite si pribaliť vždy fľašku vody. Ak vás nebaví chôdza, vyskúšajte niektorú z obľúbených fitnes aktivít ako aerobik, pilates, posilňovňu, či teraz tak populárnu zumbu.

Keď vás toľko pohybu unaví, nezabudnite na zdravú regeneráciu tela. Okrem výdatného spánku si z času na čas doprajte odbornú masáž. Domácu masáž si môžete samozrejme dopriať kedykoľvek. Tu poslúži skvele dobrá masážna rolovacia podložka, či masážne kreslo. Alebo aj osvedčené horúce kamene na skvelú masáž, s ktorou rád pomôže určite každý dobrý partner.

Ak chcete byť naozaj úplne spokojní, nezabúdajte ani na svoj zovňajšok, na svoju krásu.  Preto, hlavne dámy, nepodceňujte silu starostlivosti o svoju pleť, telo a v neposlednom rade aj líčenie. Kozmetický balíček s kvalitnými výrobkami by nemal chýbať v žiadnej kúpeľni. Večer si napustite teplú vaňu, dajte do nej nádherne voňavé prípravky, ponorte sa do teplého kúpeľa, zavrite oči a myslite na niečo veľmi pekné.

Dožičte svojmu zdraviu, teda telu aj mysli úplnú pohodu a maximálnu starostlivosť. Majte sa radi. Aj vďaka tomu sa Vám podarí dožiť sa krásneho vysokého veku v plnom zdraví. Držíme palce!

Autor: modrofuzik11

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.