Marec, mesiac knihy a 7 tipov, ako vybrať dobrú knihu na čítanie

29 Február, 2012 | Autor: modrofuzik11 | Pridané do Spoločnosť

Marec –mesiac knihy
História Mesiaca knihy sa začala písať v roku 1955, kedy prebehol prvý ročník. Od samého vzniku sa Mesiac knihy tešil priazni vládnuceho establishmentu. Nie je na tom nič divného, pretože zrod tohto veľkolepého kultúrneho projektu bol spojený s oficiálnymi miestami.

Akcia Mesiac knihy mala byť manifestáciou sily v službách komunistickej doktríny. Zacielená bola predovšetkým na vybrané skupiny obyvateľov, u ktorých bolo možné predpokladať “ideologický rast”. Mládež, poľnohospodári a robotníci mali byť opracovávanie a pretvorenie v uvedomelé, socialistickému zriadeniu oddaných súdruhov.

Mesiac knihy a internetu
V roku 1989 prišla “zamatová” revolúcia a s ňou aj mnoho zmien. Mesiac knihy prestal byť akciou oficiálne riadenou z ministerstva a postupne takmer zanikol. Na jeho miesto nastúpil napr. Týždeň knižníc. S nástupom vizuálnych a elektronických médií prišla tlačená kniha o svoje výsadné postavenie, čo sa prejavilo okrem iného aj premenovanie Mesiaca knihy na Mesiac knihy a internetu.

Zaujímavé fakty o knihe

Pôvod slova ‘Kniha’
Pôvod z latinského slova pre knihu Liber, pochádza od Rimanov, ktorí používali tenkú vrstvu „liber“ ktorá sa nachádza medzi medzi kôrou a drevom stromu. Anglické slovo „book“pochádza z dánskeho slová pre knihy „bog“, čo znamená breza. Prví ľudia v Dánsku písali práve na brezovú kôru.

Cenné knihy
Vzácne prvé vydanie Alenky v ríši divov od Lewisa Carrolla bola vydražená za $ 1,5 m na aukcii v New Yorku a stala sa tak najdrahšou detskou knihou v histórii.

Najväčsia kniha – Ku Tho Daw Phayar
Kompletná budhistická biblia (alebo budhistické biblie) boli ryté do 729 bielych mramorových tabliet a sú považované Mjanmarskými budhistami za ortodoxné texty. Tabule sú postavené do štvorca, pričom každý je chránený malým chrámom

Najväčšia knižnica na svete
Knižnica kongresu, Washington DC, USA obsahuje 28 miliónov kníh a má 532 kilometrov regálov.
Ak by ste išli cca 50 km za hodinu v aute, trvalo by vám tesne pod 8 hodín prejsť všetky. A to je bez prestávky na záchod!

Britská knižnica v Londýne je 2. najväčšie s viac ako 18 miliónov kníh.

Najväčšie kníhkupectvo
Barnes a Noble kníhkupectvo, New York City, USA. Má  20.71 km z regálov a zaberá plochu 14,330 m².

Najpredávanejší autori
Všetkých čias, táto pocta patrí Agathye Christie, autorke detektívnych príbehov. Od roku 1920 sa predalo cez miliardu výtlačkov jej kníh v anglickom jazyku a o ďalšiu miliardu viac v 45 cudzích jazykoch. Viac sa predalo už iba Biblie a kníh od Williama Shakespeara.

7 tipov, ako vybrať dobrú knihu na čítanie:

1. Pozrite sa na obal. Prečítajte si názov a pozrite sa na titulnú ilustráciu.

2. Prečítajte si prvú stránku a použite pravidlo piatich prstov.

Pravidlo piatich prstov: Ak je na tejto prvej strane päť alebo viac slov, ktoré nepoznáte alebo nedokážete prečítať, kniha pravdepodobne nie je pre vás.

3. Prečítajte si ďalšie knihy od vášho osvedčeného autora.

4. Prečítajte si ďalšiu knihu z problematiky, ktorá vás zaujíma.

5. Spýtajte sa niekoho, komu dôverujete na jeho odporúčania.

6. Pozrite sa na veľkosť knihy (aby sa vám dobre držala, nebola ťažká,…).

7. Poobzerajte sa po dome. Na dobré knihy často ticho sadá prach vo vašom vlastnom dome. Možno ste zabudli na jednu knihu, ktorú ste dostali vlani na Vianoce alebo niekto, kto žije s vami má pár dobrých kníh…

Na to, aby ste mohli čítať vašu obľúbenú knihu aj večer či v noci a nemuseli pritom rušiť okolie svetlom, máme pre Vás tip na lampičku na knihy. Stačí ju iba zasunúť za obal knihy a môžete v pokoji a bez obáv čítať, čo vám oči ráčia.

Autor: modrofuzik11

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.