Pozdvihnime domáce slovenské potraviny

15 December, 2012 | Autor: Farmickask | Pridané do Spoločnosť

Život na slovenskom vidieku sa v posledných rokoch výrazne zmenil. Záhrady plné ovocia a zeleniny nahradil anglický trávnik a spoza domov sa už neozývajú zvuky domácich zvierat. Ľudia vymenili vlastné potraviny vo svojich komorách za akciové produkty hypermarketov. Lúky a polia za dedinou osireli. Nezmenila sa len panoráma vidieka. Znamená to aj postupnú stratu sebestačnosti, potravinovej bezpečnosti, ale najmä kulinárskych, pestovateľských a chovateľských tradícií. Pestrosť a mnohotvárnosť nášho vidieka sa vytráca.
Napriek možno na prvý pohľad smutnej realite je stále veľa pestovateľov a chovateľov, ktorí sa naďalej s láskou venujú tomu čo ich napĺňa a čo v mnohých prípadoch zdedili po predkoch. Mnohí z nich medzi sebou aktívne komunikujú, združujú sa, alebo hľadajú záujemcov o svoje výrobky alebo zvieratá, ktoré odchovali. Práve pre drobných pestovateľov, chovateľov a domácich výrobcov je určený internetový portál www.farmicka.sk. Hlavným cieľom a posolstvom celého portálu je priblíženie výrobkov, produktov, služieb a remesiel malých domácich producentov v regiónoch k spotrebiteľom po celom Slovensku. Jeden zo zakladateľov Farmička.sk Jaroslav Hric hovorí: „Veľmi sa mi páči ako si napríklad Švajčiari alebo Rakúšania dokážu vážiť svoje produkty. Produkty malých farmárov a ich rôzne špeciality nepovažujú za produkt nižšej kvality ako v obchode, ale práve naopak, a predajú Vám ho nielen pekne zabalený ale najmä s príbehom ako vznikol a ako ho rovnako tradične vyrábajú už nespočetné množstvo rokov. Mimochodom trendom sú reštaurácie kde vám ku väčšine surovín, z ktorých varia, vedia povedať od ktorého farmára sú, jeho príbeh a čím sú jeho suroviny špecifické. Prečo niečo také nefunguje na Slovensku?“
Farmička.sk by nemala byť len o inzerátoch ako takých, ale mala by byť aj ľudoch, komunite, ktorá zdieľa podobné hodnoty, o ľudoch, ktorý dokážu k svojmu výrobku pridať aj svoj príbeh.
Ako portál funguje? Keďže sa jedná o občiansku inzerciu inzerujúcimi sú jednotlivci alebo hospodáriace domácnosti. Pridávanie inzerátov je bezplatné, po vyplnení niekoľkých povinných polí sa inzerát automaticky zobrazí pod kategóriou, ktorú inzerujúci zvolil. Záujemca o Váš výrobok, službu, či dochované zviera Vás môže kontaktovať buď priamo alebo prostredníctvom jednoduchého formulára na stránke. Komunikácia však môže ísť aj opačným smerom a spotrebitelia môžu sami určovať prostredníctvom nimi pridaného inzerátu o čo majú záujem a tak si nájsť svojich producentov. Užívatelia si môžu inzeráty filtrovať pomocou vyhľadávacej lišty umiestnenej pod hlavným menu stránky.
Cieľom je tiež informovať návštevníkov stránky o aktuálnej situácii v oblasti tradičnej výroby, remesiel a poľnohospodárskej produkcii vo forme aktualít a pozvánok na zaujímavé podujatia na slovenskom vidieku. www.farmicka.sk sa snaží zachytiť rôzne gastronomické a kultúrne podujatia s dôrazom na hlavné posolstvo stránky – obnovenie tradičných hodnôt, ponuku čerstvých kvalitných produktov zo Slovenska, výrobkov, služieb a remesiel a úžitok pre konzumentov ale i hospodárov.

Autor: Farmickask

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.