Ako si získať priateľov. Nadčasové odpovede na banálnu otázku

28 September, 2012 | Autor: jana | Pridané do Spoločnosť

Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí? To je názov knihy od Dale Carnegieho, ktorá je svetovým bestsellerom. Kostrou knihy sú pravidlá, ktoré zaujali už na začiatku minulého storočia a záujem o ne pretrváva aj dnes. Súčasný spôsob života nás možno pripravuje o priateľov. Keď sme nešťastní, už sa nevyplačeme priateľovi na ramene, ale sa odreagujeme pri telke alebo sa vypíšeme na facebooku.

Už si ani nemusíme požičiavať vajíčka od susedov, lebo market je otvorený aj v nedeľu. Ak sme žiadali od susedov pomoc, vytvárali sme aj dobré vzťahy. Sused nám otvoril chladničku s tým, že aj on bude raz niečo potrebovať. Myslel to prakticky aj citovo a aj takto sa sformovali priateľstvá.

Potrebujeme teda aj dnes priateľov? „Podľa viacerých výskumov sú hodnotné priateľstvá významným zdrojom šťastia, hneď po spokojnom partnerskom živote. Majú na nás silnejší vplyv ako keď získame nový dom alebo auto. To preto, že zážitky s ľuďmi zanechávajú v mozgu emocionálnu fotografiu, ktorá môže prinášať príjemný pocit ešte roky po tom, ako sa udiali,“ povedala Irena Ritomská, lektorka spoločnosti Dale Carnegie Slovensko. Budovanie priateľských vzťahov si vyžaduje našu investíciu. Môže nám priniesť aj bolesť, budeme musieť ustúpiť a mnoho dávať. Je však zopár pravidiel, ktoré môžeme do svojho každodenného života zaradiť bezbolestne, a prinesú nám priateľskejšie vzťahy.

Jedno z nich hovorí, aby sme nekritizovali, neodsudzovali a ani sa zbytočne nesťažovali. „Skúsme viac prijímať aj tých, ktorí sú iní ako my. Nezatvorme sa hneď pred niekým, kto sa nám na prvý pohľad nepáči. Nedajme na prvý dojem. O každý milimeter, o ktorý otvoríme svoju dušu iným, sme slobodnejší a vnímajú nás ako priateľskejších,“ vraví Irena Ritomská. Skúsme sa cvičiť v tom, aby sme nesúdili iných a úplne vylúčiť zo života frfľanie.

„Niektorí ľudia si chcú pôsobiť zaujímavo tým, keď iným rozprávajú nejaký negatívny príbeh. Trebárs, aký mali konflikt s predavačkou. Permanentné fňukanie je však spôsob, ako všetkých okolo seba otráviť, ale nie prilákať si priateľov,“ dodáva lektorka. A pozor aj na kritizovanie alebo ohováranie. Ak si niekto myslí, že keď iného ohováraním zhodí, sám seba povýši, mýli sa. Ohováračov sa ostatní stránia.

Všetky Carnegieho pravidlá zlepšujú vzťahy a komunikáciu medzi ľuďmi. Nedajú sa zaviesť do života šibnutím čarovného prútika. Treba ich dlhšie trénovať, aby sa z pravidiel stal zvyk.

9 pravidiel

  1. Nekritizujte ľudí, neodsudzujte ich, ani sa zbytočne nesťažujte.
  2. Poctivo a úprimne oceňujte druhých. Svoje uznanie im dajte najavo.
  3. Prebuďte v druhých naliehavú chuť pustiť sa do svojej práce.
  4. Skutočne sa zaujímajte o druhých.
  5. Usmievajte sa.
  6. Pamätajte, že pre každého je jeho meno tým najsladším a najdôležitejším zvukom, a to v každom jazyku.
  7. Počúvajte pozorne. Povzbudzujte druhých, aby hovorili o sebe.
  8. Hovorte s druhým človekom predovšetkým o tom, čo zaujíma jeho.
  9. Vážte si ľudí. Druhého človeka úprimne považujte za dôležitého.

 

(Dale Carnegie z knihy: Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí.)

O SPOLOČNOSTI DALE CARNEGIE SLOVAKIA

Dale Carnegie Training® je globálna organizácia vzdelávania dospelých, ktorá pomáha spoločnostiam dosiahnuť ich ciele pomocou rozvoja zamestnancov.

Dale Carnegie Training® zdôrazňuje praktické princípy. V tréningoch ponúkame účastníkom vedomosti, zručnosti a praktickú prácu s nimi. Takýmto spôsobom ľudia získavajú pridanú hodnotu pre svoj biznis. Boduje kombinácia overených riešení s reálnymi výzvami. V medzinárodnom meradle je Dale Carnegie Training® líder pokiaľ ide o zvyšovanie výkonu tímov pomocou rozvoja ľudí.

Viac informácií nájdete na: www.dalecarnegie.sk

 

 

 

 

 

Autor: jana

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.