História vo filme

21 Október, 2011 | Autor: Kinematograf | Pridané do Vzdelávanie

Už od pradávna sa dôležité historické udalosti zaznamenávajú pre ďalšie generácie. Od obrazov na stenách jaskýň, cez rôzne zvitky a zápisky až po knihy. Vďaka tomu sme sa mohli dozvedieť významné informácie o živote v dávnych dobách, priebehu rôznych vojen a konfliktov, ale aj o známych osobnostiach, ktoré sa v dejinách preslávili. A práve tieto neoceniteľné informácie sa čoraz častejšie stávajú námetom na historické filmy a veľkofilmy, obvykle s tematikou vojny.

Historické filmy by sme si mohli rozdeliť do troch skupín.

Do prvej skupiny zaradíme vojnové veľkofilmy, ktoré spracovávajú priamo známe historické udalosti a zvyknutí sme pri nich na bohaté herecké aj technické obsadenie. Popri deji sledujeme najmä skutočné fakty a udalosti, väčšinou spájané s nie príliš známymi osobnosťami dejín. Príkladom by mohla byť päťdielna epopeja Oslobodenie.

Do druhej skupiny patria tie, ktoré prebiehajú na pozadí vojny. Samotné historické fakty a udalosti nie sú až také dôležité a preto sa často stretneme aj s nejakými nepresnosťami. Ide najmä o zobrazenie príbehu a osudov ľudí. Klasickými prípadom je ruský film Admirál či jeden z novších českých filmov – Lidice.

Tretiu skupinu tvoria tie vojnové filmy, pri ktorých sa nielen každý historik, ale aj každý kto mal v škole dejepis chytá za hlavu. Filmy, ktoré sa len hrajú na historické sú plné nepresností a chýb. Napríklad „Generál Patton“

Historické filmy sa však nemusia nutne zaoberať vojnou. Často krát opisujú život dôležitých historických osobností, ktoré sa navždy zapísali do dejín. Napríklad známy slovenský veľkofilm Báthory, ktorý sa navyše nebojí priniesť aj vlastné teórie udalostí.

Filmov, ktoré nám ponúkajú spracované historické udalosti je naozaj veľa. Niektoré z nich patria ku legendám, iné zase naopak, nestoja za nič. Ak chcete zistiť, ktoré z nich sú hodné vášho záujmu prezrite si stránku www.VideoZOOM.sk , kde nájdete tie najlepšie recenzie doplnené o traliery. Filmy sú prehľadne usporiadané v kategóriách a tak veľmi jednoducho nájdete to, čo hľadáte. Vždy keď si budete chcieť pozrieť nejaký film, uistite sa na VideoZoom, že nestrácate čas.

Autor: Kinematograf

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.