V ŽOS–EKO Vrútky doteraz spracovali 7550 autovrakov

6 Február, 2012 | Autor: Paper Life | Pridané do Auto-Moto, Spravodajstvo a médiá

Najväčší spracovateľ autovrakov v Žilinskom kraji ŽOS-EKO, s. r. o., Vrútky, od získania autorizácie na túto činnosť, spracoval za 6 rokov doteraz spolu 7 550 kusov opotrebovaných osobných i nákladných vozidiel. V roku 2011 v ŽOS-EKO spracovali 930 vozidiel, zatiaľ čo v roku 2010 to bolo 1260 kusov a v rekordnom roku 2009, kedy sa vyplácalo šrotovné, to bolo až 2570 vozidiel. V tomto roku sa plánujú vrátiť v spracovaní na úroveň roka 2010 a  chcú zhodnotiť viac ako 1200 vozidiel. Informovala o tom generálna riaditeľka spoločnosti ŽOS – EKO, s. r. o., Vrútky Jana Antošová.

,,Dúfajme, že sa hospodárska situácia neskomplikuje a predaj nových áut a následne šrotovanie opotrebovaných budú pokračovať potrebným tempom. Slovensko má totiž veľmi zastaraný automobilový park, ktorý nutne potrebuje obnovu. Spoločnosť ŽOS-EKO, s. r. o. Vrútky je jedinou v Žilinskom kraji, ktorá si neúčtuje za odvoz vraku poplatok 33 Eur. Bezplatný odvoz využili v závere minulého roka, na základe medializovaných skutočností, aj  niektorí majitelia autovrakov v Žiline, ktorí tak ušetrili cca 60 Eur za ich nútené odtiahnutie“, konštatovala J. Antošová.

Dodala, že bezplatný odvoz bude pokračovať a majiteľovi autovraku stačí, ak sa obráti telefonicky priamo na autorizovaného spracovateľa opotrebovaných  automobilov ŽOS-EKO, s. r. o., Vrútky. Odťahová služba ŽOS-EKO Vrútky bez poplatku staré auto odvezie a vo firme ekologicky zlikviduje. Majiteľ zároveň dostane potvrdenie o autorizovanej likvidácii auta, ktoré je potrebné na to, aby už nemusel platiť povinné zmluvné poistenie. Súčasná právna úprava majiteľovi bez takéhoto potvrdenia neumožňuje auto odhlásiť. Preto tí, čo sa  autovrakov zbavili v nejakej neautorizovanej dielni, či na skládke, musia povinné poistenie  platiť naďalej.

,,Majiteľom autovrakov ponúkame možnosť okamžitého odtiahnutia a autorizovanú likvidáciu ich vozidla, čím môžu ušetriť nemalé prostriedky za nútené odtiahnutie. V ŽOS-EKO ekologicky spracúvame nielen osobné motorové vozidlá, ale aj nákladné vozidlá a iné, napr. poľnohospodárske vozidlá, ale aj odpadové batérie a akumulátory a opotrebované oleje“, povedala J. Antošová.

V súčasnosti pôsobí na Slovensku 37 autorizovaných prevádzok na spracovanie opotrebovaných vozidiel s vybudovanou sieťou zberných miest. Spoločnosť ŽOS-EKO, s. r. o., Vrútky, je najväčším spracovateľom autovrakov v Žilinskom kraji a jedným z najväčších aj v rámci Slovenska. Spoločnosť ŽOS-EKO Vrútky postupne v rokoch 2004-2005 vytvorila komplexný systém zberu a spracovania starých vozidiel. Vybudovala zberné, skladové a výrobno-spracovateľské priestory na zber a spracovanie starých vozidiel, materiálové využitie a zhodnotenie jednotlivých ich častí. Súčasťou areálu sú technologické a spracovateľské zariadenia umožňujúce bezpečnú manipuláciu s nebezpečnými a ostatnými odpadmi, ktoré pri zbere a spracovaní starých vozidiel vznikajú. Firma realizuje aj spracovanie  a zhodnotenie alkalických batérií a akumulátorov, zber a triedenie prenosných batérií a akumulátorov, zneškodňovanie odpadov v deemulgačnej čistiacej stanici a v BČOV, zabezpečuje triedenie a zhodnotenie druhotných surovín, triedenie, zhodnocovanie a zneškodnenie odpadov.

Všetky technologické recyklačné zariadenia sú projektované so zreteľom na environmentálne a ekonomické aspekty. Spoločnosť splnila kritériá a požiadavky normy ISO 14 001. Od roku 2004 je držiteľom certifikátov od autorizovanej spoločnosti DET NORSKE VERITAS platných pre rozsah služieb: zber, preprava, triedenie, zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadov a čistenie odpadových vôd.

Telefónne čísla ŽOS-EKO na odťah autovrakov: 0905 205 732

0434205531

0434205533

Autor: Paper Life

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 85. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.