Pozor na lacné hliníkové disky bez homologizácie

9 August, 2011 | Autor: Misssinko | Pridané do Auto-Moto

Na Slovensku sa najmä prostredníctvom internetových obchodov predajcovia hliníkových diskov, ktoré sú extrémne lacné a neprešli žiadnym povinným testovaním. Slovenská legislatíva ho síce vyžaduje, avšak realita je taká, že kontrolné orgány sa vôbec nevenujú reálnemu výkonu a kontrolnej činnosti. Takéto disky sú síce pekné, avšak reálne sa jedná o vyradené série rôznych výrobcov z Číny, ktoré sa prostredníctvom rôznych firiem dovážajú z Poľska a Litvy. Takéto disky sa nielen konštrukciou, ale aj materiálovým zložením nemôžu predávať v Európe.

Treba si uvedomiť, že disky sú súčiastka. Ako každá súčiastka musia byť predsa otestované pred uvedením na trh a aplikácia na konkrétne vozidlo musí byť schválená. Takáto súčiastka musí mať zákonite protokol o testovaní na konkrétne vozidlo!. Jedinou inštitúciou, ktorá je akreditovaná vykonávať tieto testy v Európe je TUV. TUV certifikát sa vydáva pre disky, ktoré výroba vyrobil v inej šírke, ET ako sú originálne disky výrobcu auta.

TUV certifikát znamená dôležitú vec – výrobok, ktorý som si na auto kúpil, je schválená súčiastka, bola na moje auto otestovaná a mám dôkaz, že výrobok je bezpečný a spôsobilý na jazdu po verejných komunikáciách. Nemám žiadne problémy a samozrejme nemusím sa báť, že mi v prípade poistnej udalosti poisťovňa odmietne plniť poistku. Je to istota, že disk prešiel náročnou skúškou pevnosti a ja a takisto aj osoby, ktoré veziem v aute sú v bezpečí.

A čo nájdete na takomto certifikáte?

  • model disku, parametre a výrobcu
  • auto, na ktoré chcete disky osadiť
  • konkrétne rozmery schválených pneumatík
  • pečiatka TUV

Ak Vám predajca takýto certifikát nevie doložiť, tak určite nič nekupujte. Jedná sa iba o priekupníka diskov ( hovorovo ich niekedy označujeme aj ako elektrony ), ktorý je potencionálne nebezpečný a takéto lacné disky Vám môžu spôsobiť nemalé škody na aute, ale čo je horšie aj na zdraví posádky auta.

Autor: Misssinko

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.