Ako si vybrať technicky vhodné pneumatiky pre svoje auto?

9 August, 2011 | Autor: Misssinko | Pridané do Auto-Moto

Pri výbere pneumatík treba určite začať nahliadnutím do technického preukazu vozidla. V ňom máte zapísané všetky predpísané rozmery pre pneumatiky , ktoré na Vaše auto schválil výrobca auta. Obvykle je to základný rozmer, na ktorom ste auto kúpili a podľa typu auta aj rôzne alternatívne rozmery pneumatík, ktoré môžete na auto osadiť.

Pred výberom pneumatík si teda pozrite predpísaný rozmer v TP a následne si môžete vyberať z obrovského výberu pneumatík. Pozor však na tieto základné hodnoty, ktoré musíte dodržať:

  • rozmery pneumatiky ( šírka, priemer, profil )
  • záťažový index ( rovnaký alebo vyšší ako predpisuje TP )
  • rýchlostný index ( na zimnej pneumatike môže byť o index nižšie ako máte v TP)

Samozrejme treba vyberať aj správne pneumatiky vzhľadom na ročné obdobie. Základne delíme pneumatiky na letné a zimné. Zimné pneumatiky sú konštruované z mäkšej zmesi s vysokým počtom záberových lamiel. Je to samozrejme iba základný konštrukčný znak zimných pneumatík, skutočnosť je oveľa komplikovanejšia.

Často sa diskutuje aj o kvalite pneumatík. Treba si v prvom rade uvedomiť, že svoju bezpečnosť vkladáte do výrobku, ktorý cez plochu v priemere veľkú asi ako ľudská dlaň prenáša všetky sily na vozovku a v tejto malej ploche sa sústredia kompletne všetky vlastnosti pneumatiky. Vývoj a konštrukcia pneumatík je mimoriadne náročný proces a z hľadiska bezpečnosti sú pneumatiky jednou z najdôležitejších súčiastok vozidla.  Čoskoro k nám zavíta zima, preto si s predstihom vyberte skutočne kvalitné zimné pneumatiky. Rozumná kúpa totiž znamená investíciu do vlastnej bezpečnosti.

Autor: Misssinko

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 2. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.