Brzdy a výhody použitia hliníkových diskov

19 Júl, 2011 | Autor: boris82 | Pridané do Auto-Moto

Brzdy vozidla patria medzi jeho najdôležitejšie komponenty. Brzdy sú nevyhnutné pre bezpečnú jazdu vášho auta a jeho celkový výkon. Kotúčové brzdy, ktoré patria medzi najčastejšie typy bŕzd v autách, sa vyrábajú z rôznych materiálov. Brzdy s hliníkovými diskami ponúkajú niekoľko výrazných výhod oproti iným typom.

Životnosť
Jednou z kľúčových výhod hliníkových diskov na brzdách je ich živosnosť. Hliník je silný a odolný voči korózii a to aj po dlhšiu dobu. Po dlhodobom používaní môžu byť hliníkové disky na brzdách opracované a tým obnovený ich hladký povrch pre dlhšie používanie ako brzdové kotúče vyrobené z iných materiálov.

Hmotnosť
Ďaľšou veľkou výhodou brzdových kotúčov z hliníka je, že sú ľahké. Podľa Michiganského Technického Inštitútu pre spracovanie materiálov, automobil vybavený hliníkovými diskami môže vážiť až o 25 kg menej ako auto, ktoré má tradičné oceľové disky. Toto zníženie hmotnosti môže viesť k lepšiemu výkonu, rýchlejšej akcelerácii a kratšej brzdnej dráhe. Nižšia hmotnosť znamená aj nižšiu spotrebu paliva – hliníkové disky pre brzdy môžu ušetriť vodičovi od troch do ôsmich litrov benzínu za rok.

Hliníkové disky sú tiež menej nákladné na cenu dopravy, pretože vážia menej a sporia výrobcom a predajcom peniaze ako klasické, ťažšie brzdové kotúče.

Odvod tepla
Hliníkové brzdové kotúče odvádzajú teplo lepšie než oceľové disky. Tým sa zabráni prehrievaniu povrchu disku, kde môže dôjsť k poškodeniu alebo obmedzeniu správneho fungovania brzdových doštičiek. Odvod tepla je dôležitý pre celkovú bezpečnosť vozidla, rovnako ako životnosť celého brzdového systému.

Autor: boris82

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 4. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.