Vybíráme držák na LCD televizor

28 Máj, 2012 | Autor: drzaky | Pridané do Dom, stavba a zahrada

Ani na to nemyslet, nastal okamžik, kdy vaše stará milá televize již dosluhuje a vy máte vyhlédnutou novou – LCD nebo plazmovou. Vybrali jste si uhlopříčku, o které jste přesvědčeni, že bude optimální (zanedlouho se “na potvoru” objeví, že jste mohli zvolit úhlopříčku poněkud větší) a přemýšlíte o spolehlivém uchycení nové TV na zeď. V první řadě si prohlédnete televizní držáky v klasickém obchodě a zjistíte, že se vám nechce za ně dávat skoro jako za novou TV. Co teď? Zkusíte něco najít na internetu kde rychle zjistíte, že vhodné držáky lze pořídit za mnohem přijatelnější korunky.

Jaké technické parametry u držáku sledovat?

1. Hlavní je tzv. VESA norma, což je rozteč otvorů pro uchycení TV na držák. Každý držák umožňuje připevnění TV přijímače pomocí více roztečí, ale je většinou důležité sledovat maximální VESA normu. Jedná se o maximální rozteč, kterou můžete na držák uchytit. Pokud máte malý TV přijímač nebo monitor, je třeba sledovat také minimální VESA normu.
Př: U držáku je uveden VESA rozsah 75 x 75 až 200 x 200 mm. Výrobce tím míní, že minimální rozteč, kterou musí mít vaše TV pro připevnění je 75 x 75 mm a největší je 200 x 200 mm. Pokud máte něco mezi tím, je to správně, protože držák je předvrtán také na rozměry 100 a 150 mm. Můžete tedy realizovat uchycení např. 200 x 100 mm.
Takový držák však nemůžete obvykle použít pro větší VESA. Potřebovali byste redukci na širší rozměr, např. z 200 x 200 mm na 400 x 400 mm. Tento držák nemůžete použít na užší VESA normu (v krajním případě byste to pořešili vrtačkou).

2. Nosnost TV držáku
Každý TV držák má od výroby stanovenou maximální nosnost. Tuto maximální hranici není možné překračovat – naštěstí dnes už většina TV přijímačů neváží desítky kilogramů, takže hmotnost není problém. Samozřejmě se to netýká velkých plazmových televizorů s vyšší hmotností.

3. A co uhlopříčka TV versus televizní držák?
Na všech TV držácích je výrobcem uvedená doporučená uhlopříčka přijímače. Tato hodnota představuje optimální uhlopříčku, kterou byste na držák měli připevňovat. Není to však omezující faktor. Udávané uhlopříčky vám budou na držáku zajišťovat deklarované parametry. Tedy např. pokud je u držáku uvedeno sklopení o 25 stupňů, bude zajištěno při doporučených uhlopříčkách.

Co ve chvíli, pokud na takový držák upevníte větší přijímač (logicky při zachování nosnosti)?
Nestane se vůbec nic, televizi na držák bez problému upevníte, ale může dojít k omezení některých paramterů.  Např. držák bude mít sklopení jen 10 stupňů, neboť televize se dříve dotkne stěny.

Uchycení přijímače na stěnu je dnes běžná záležitost a není třeba se jí nijak obávat. Určitě nezapomeňte se dobře podívat na stav stěny, na kterou hodláte televizní přístroj montovat (musí být dostatečně pevná) a připravte si k připevnění potřebné náčiní (šroubovák, vrtačku do stěny, klíč). V balení TV držáků jsou většinou všechny potřebné šrouby, vruty, podložky a univerzální hmoždinky. Lépe se vám bude přijímač upevňovat s někým, kdo vám bude pomáhat při finálním upevnění.

Autor: drzaky

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 4. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.