Budú lacnejší plyn a elektrina voľne dostupné už v tomto roku?

24 Máj, 2012 | Autor: Paper Life | Pridané do Ekonomika a financie

Alternatívny dodávateľ elektrickej energie a zemného plynu Energie2, a. s. víta oznámenie novej vlády, že jej prioritou v tomto roku v energetike je implementácia tretieho energetického liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy. Rovnako, ako to uviedlo Ministerstvo financií v Národnom programe reforiem, sú aj alternatívni predajcovia plynu a elektriny presvedčení, že “návrh zákona posilní práva odberateľa elektriny a odberateľa plynu“. Povedal to riaditeľ Energie2 Dávid Vlnka.

,,Slovensko malo implementovať tretí liberalizačný balíček už v marci minulého roka. Každý deň omeškania poškodzuje práva spotrebiteľov na lacnejší plyn a elektrinu, pretože ich núti zostávať u doterajších dodávateľov a bráni im v rýchlejšom prechode za výhodnejšími ponukami. Napriek cenovým rozdielom  presahujúcim desať percent, môžu domácnosti meniť dodávateľa iba raz za štvrťrok. Odberateľ však bude mať po novom možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov, a tiež právo na konečné vyúčtovanie do šiestich týždňov po zmene dodávateľa. Prijatím energetických noviel sa podporí liberalizácia a transparentnosť na trhu s energiami“, zdôraznil D. Vlnka.

Poukázal aj na to, že doteraz platný zákon umožňoval a umožňuje zmeny vždy iba 50 dní pred začatím nového kalendárneho štvrťroka (1. 4.,1. 7., 1. 10., 1. 1.). Preto zákazník, ktorý chce napríklad začať odoberať plyn od 1. októbra 2012, musí o zmenu požiadať do 30. júna 2012. Pretože vybavenie formalít tiež chvíľu trvá, v skutočnosti musí požiadať o zmenu aspoň týždeň predtým. Kým nenadobudne právoplatnosť novela zákona, platí doterajší, čo znamená, že domácnosti zatiaľ môžu najskôr uskutočniť zmenu až k 1. októbru 2012, ale na požiadanie o ňu majú už len cca 8 týždňov, vysvetlil D. Vlnka.

Na predaj produktov má Energie2 vlastných obchodníkov a k tomu zmluvných externých predajcov pôsobiacich na celom území SR. Zákazníci môžu uzavrieť zmluvy aj v  sídle firmy v Bratislave a pobočkách v Topoľčanoch a Prešove. Okrem toho, môžu uzatvoriť zmluvu cez internet, pri ktorej dostanú ďalší dodatočný benefit na úrovni 2 % z cenníkovej ceny. Pripravuje sa aj predaj cez telefón.

,,Energie2 razí cenovú politiku dlhodobejších lacnejších dodávok zemného plynu (v priemere o 12 %) i elektriny (o cca 10 %) pre spotrebiteľov, než sú cenníkové ceny dominantných dodávateľov. Občanom sa tak oplatí prejsť k lacnejšiemu dodávateľovi, pretože pritom môžu ušetriť ročne až stovky eur. Naďalej však pokračuje aj kampaň proti alternatívnym dodávateľom energií. Je evidentné, že dominantní dodávatelia prichádzajú o svojich odberateľov, čím ďalej tým viac zákazníkov volí lacnejších alternatívnych dodávateľov. Zákazníci sa presvedčili, že zmena dodávateľa sa zaobíde bez zložitého papierovania. Energie2 vybaví za zákazníka všetky formality a bezplatne. Zákazník iba podpíše zmluvu a plnú moc, poskytne nám kópiu poslednej vyúčtovacej faktúry a my vykonáme potrebné zmeny. Plná moc sa nemusí podpisovať u notára, ale stačí pred naším zástupcom. Zabezpečíme aj všetky úkony pri zmene dodávateľa. Meracie zariadenie a vedenie k nemu naďalej obsluhuje predchádzajúca distribučná spoločnosť, ktorá odstraňuje aj prípadné poruchy. Zákazník ani na chvíľu neostane bez energie, pretože je chránený legislatívou a prevádzkovým poriadkom“, zdôraznil D.Vlnka.

Dodal, že  zákazníci získajú výhodnejšiu cenu, ktorú vie Energie2 garantovať vždy nižšiu ako má dominantný dodávateľ a to po celú dobu trvania zmluvného vzťahu. Navyše zákazníkom garantuje, že na konci roka im Energie2 vždy vráti 2 eurá za každú odobratú MWh.

Ďalšie informácie sú na infolinke Energie2: 0850 166 066, alebo na www.energie2.sk

 

Autor: Paper Life

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 85. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.