Kvalitný ratanový a drevený nábytok do vašej záhrady

27 Marec, 2012 | Autor: Demsy | Pridané do Dom, stavba a zahrada

Záhrada je predovšetkým miestom odpočinku a relaxu. K tomu aby sa vaša záhrada stala centrom pohody a príjemných posedení potrebujete hlavne kvalitný záhradný nábytok. V dnešnej dobe si môžete vyberať s rôznych materiálov a rozmanitých dizajnov, záleží na vašom osobnom vkuse a chuti investovať do záhradného nábytku.

Existuje niekoľko druhov záhradného nábytku podľa toho z akého materiálu je vyrobený. Prvým z druhov je výplet, ktorý sa uvádza aj ako umelý ratan. Jeho najlepšou vlastnosťou je, že je odolný voči vplyvom počasia, a preto je ideálnym materiálom na výrobu záhradného nábytku. Umelý ratan je vlastne tvorený syntetickým vláknom, ktoré je vzdušné a ľahko sa udržuje. Taktiež moderný trh ponúka varianty s hliníkovou konštrukciou, kovom alebo teakovým drevom.

Ďalším druhom je kovový nábytok, ktorý sa vyrába v kombinácii s inými materiálmi predovšetkým s drevom. Výbornou vlastnosťou tohto druhu nábytku je vysoká kvalita a trvanlivosť materiálu. Taktiež odolnosť voči počasiu, preto nie je nutné odkladať stolíky a stoličky v zime do vnútra. Kovový nábytok má aj svoje nedostatky a to: veľkú hmotnosť, no na druhej strane to zaručuje jeho stabilitu a reakciu kovu na teploty, keďže kov sa rýchlo rozpáli a rýchlo vychladne. Toto negatívum sa dá odstrániť pomôcov textilných sedákov, ktoré je možné dostať v rôznych farebných prevedeniach.

Medzi druhy záhradného nábytku patrí aj drevený záhradný nábytok. Drevo je často používaný materiál pri výrobe nábytku do záhrady, pretože je príjemné na dotyk a má prírodný vzhľad. Najčastejšie sa na výrobu pouťíva smrek, borovica a dub a z exotických drevín je to eukalyptus, meranti a teak. Teakové drevo je odolné voči všetkým druhom počasia, preto sa hodí do interiéru aj exteriéru. Keďže drevo je prírodný materiál vyžaduje si pravidelnú starostlivosť.

Posledným druhom je plastový nábytok, ktorý je obľúbený vďaka svojej ľahkej manipulácii a nízkej cene. Výhodou tohto nábytku je, že sa dá ľahko umyť.  Nevýhoda je, že často dochádza u stoličiek a stolov k prasknutiam alebo k zlomením nábytku pod väčším tlakom. Taktiež teplo môže spôsobiť, že sa plast rozohreje na vysokú teplotu, pri ktorej je odpočinok nemožný. Farebný plastový nábytok môže vplyvom slnečného žiarenia a dažďa vyblednúť.

Aká je údržba záhradné nábytku? Samozrejme závisí od vybraného drhuu materiálu. Plast postačí utrieť navlhčenov handirčkou. Na kov je potrebné pravidelne nanášať antikorózne nátery. Nábytok z dreva môžeme umývať vodou, pričom handra by mala byť riadne vyžmýkaná. Vhodné je pravidelne ho ošetrovať lazúrov a exotické drevo vybranými olejmi. Životnosť záhradného nábytku predĺžime správnym uskladnením, to znamená že po očistení a ošetrení ho uložíme na suché a chladné miesto.

Autor: Demsy

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 3. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.