ZCHFP očakáva od novej vlády zlepšenie podnikateľského prostredia

16 Marec, 2012 | Autor: Paper Life | Pridané do Spravodajstvo a médiá

Firmy združené v Zväze chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR očakávajú od novej vlády, že sa bude správať zodpovedne, racionálne a predovšetkým nezhorší podnikateľské prostredie, ani pri nevyhnutných opatreniach na potrebnú konsolidáciu verejných financií. Informoval o tom prezident ZCHFP SR Ing. Roman Karlubík, MBA.

,,Sme presvedčení, že nová vláda môže zlepšiť podnikateľské prostredie aj bez toho, aby si to vyžiadalo dodatočné finančné prostriedky, ktoré, ako vieme, nemá k dispozícii. Takouto oblasťou je predovšetkým zlepšenie vymožiteľnosti práva, prehľadné verejné obstarávania, vyššie čerpanie eurofondov, adresnejšie rozdeľovanie sociálnych dávok, nemenenie zákonníka práce do predchádzajúcej podoby, či skvalitnenie vysokoškolského a stredoškolského štúdia v prospech tých škôl, ktoré produkujú pre trh potrebné profesie“, konštatoval R. Karlubík.

Dodal, že pokiaľ budú nutné zásahy do daňovo-odvodového systému, tak by mali byť robené veľmi uvážlivo a uprednostniť by sa malo zvyšovanie nepriamych daní pred zvyšovaním daňového a odvodového zaťaženia firiem a práce.

,,Dúfame, že sa vláda vyhne ďalšiemu zvyšovaniu daňovo-odvodového zaťaženia  pod zámienkou dokončenia daňovo-odvodovej reformy. Nepovažujeme totiž za žiadnu reformu, ak sa  podnikanie zaťažuje podobne ako zamestnanecký pomer, pretože nie je dôvod porovnávať neporovnateľné. Skutoční podnikatelia majú stovky výdavkov, o akých sa zamestnancom ani nesníva a sú existenčne závislí od trhovo neistých zakázok. Dodatočné zdaňovanie ďalšími sociálnymi odvodmi a daňami zo zisku akurát rozmnoží rady nezamestnaných. Najlepšia pomoc pre firmy nie sú dotácie, ale ponechanie ich vlastných vytvorených prostriedkov“, uzatvoril R. Karlubík.

ZCHFP SR reprezentuje 57 členských subjektov z chemického a  farmaceutického priemyslu, v ktorých pracuje viac ako 12 000 pracovníkov. V celom odvetví chémie podniká 186 firiem s viac ako 20 zamestnancami. V chemickom odvetví na Slovensku k 31. decembru 2011 v týchto firmách  pracovalo  37 568 ľudí. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí, v rámci spracovateľského priemyslu, medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

Autor: Paper Life

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 85. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.