THERMO|SOLAR: Zastavenie dotácií na OZE prehĺbi zaostávanie SR

9 Február, 2012 | Autor: Paper Life | Pridané do Spravodajstvo a médiá

Vyhlásenie Ministerstva hospodárstva SR, že momentálne v oblasti obnoviteľných zdrojov energií nepripravuje spustenie podporných programov pre domácnosti,  sa prejaví  prudkým poklesom predaja slnečných kolektorov na domácom trhu. Zrušenie historicky jedinej reálnej podpory obnoviteľných zdrojov (OZE), ku ktorej mali prístup všetci obyvatelia a nie iba vybrané subjekty, je reakcionárskym krokom späť. Pritom hrozí prepad predaja doteraz dotovaných systémov, prepúšťanie montážnikov, prehĺbenie zaostávania SR za ostatnými krajinami, ako aj neplnenie záväzkov voči EU. Informoval o tom Ing. Milan Novák, riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom.

,,Ohrozený je celý trh s OZE na Slovensku. Skúsenosti z Nemecka, ktoré je svetovým lídrom vo využívaní OZE, ukazujú, že zmeny v dotačnej politike, prípadne ich výpadky, majú na trh horší vplyv, ako keby dotácie neboli vôbec. Veď cca 90 percent všetkých solárnych zostáv pre obyvateľstvo sa na Slovensku predávalo s využitím dotácií. Treba si uvedomiť, že dotácie boli v sume len o niečo vyššej, než budú teraz dopady z toho, o čo štát príde znížením príjmov z DPH za predaj solárnych systémov a daní a odvodov z miezd našich zamestnancov a montážnikov a pomernej časti odvodov zo zisku našej firmy i ďalších, ktoré sa OZE zaoberajú. Preto je nepochopiteľné, že zdroje na podporu neekologickej ťažby uhlia sa na Slovensku vždy nájdu, ale rádovo nižšie na OZE nie “, povedal M. Novák.

Poukázal pritom na skutočnosť, že pôvodne vyčlenená suma na dotácie pre všetky OZE na rok 2011 bola iba 2 675 200 € a celkovo bolo od apríla 2009 vyčlenených 8 mil. € a reálne sa vyčerpalo celkom za toto obdobie  cca 6,5 mil.  €.

,,Súčasná situácia vo využívaní slnečných kolektorov je v SR stále nedostatočná, napriek tomu, že výnosy domácností v podobe ušetrených platieb za teplú vodu v pomere k investícii, presahujú akékoľvek úroky v bankách. Prostá návratnosť slnečných kolektorov sa pri štátnych dotáciách dostávala na úroveň cca 9 rokov. Vlaňajšia úroveň dotácií pritom bola 200 €/m2 pri inštalácii do 8 m2. Solárny systém s 300 l zásobníkom pokryje cca 60 až 70 % z ročnej spotreby energie na prípravu teplej vody v 4 až 5-člennej domácnosti. Kvalitný solárny systém  má praxou potvrdenú najmenej 30-ročnú životnosť. Spočítali sme, že ak malé solárne zariadenie na prípravu teplej vody ušetrí dnes  na elektrickej energii 300 €/rok, tak pri 3 % ročnom raste cien energií to o 20 rokov bude už 541,8 €/rok a pri 5 % dokonca až 795,9 €/rok“, konštatoval M.Novák.

Zdôraznil pritom, že za 20 rokov majiteľ  solárneho zariadenia ušetrí na nákladoch 8604 € a v druhom prípade až 10 716 €. Uvedené malé solárne zariadenie predstavuje kompletný solárny systém s tromi kolektormi a 300 litrovým solárnym bojlerom s elektrickým doohrevom. Pri dodávke vrátane montáže a po odpočítaní štátnej dotácie, platil vlani majiteľ rodinného domu za toto štandardizované  solárne zariadenie cca 2800 €.

Autor: Paper Life

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 85. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.