Výhody a navýhody konštrukcie roof a porro ďalekohľadov

7 Júl, 2014 | Autor: majo013 | Pridané do Ostatné články

Binokulárne ďalekohľady sú buď klasickej porro konštukcie alebo priamej roof konštrukcie. Ktorá je lepšia?

Výhody a nevýhody porro ďalekohľadov:

Výhody porro:

Sú menej nákladné na výrobu, majú lepšie priestorové zobrazenie (objektívy sú od seba viac  vzdialené), majú jasnejší obraz (v porovnaní s modelmi roof u nižších cenových úrovní, neplatí to pre kvalitné roof ďalekohľady), ďalšou výhodou je rýchlejšie zaostrenie, zaostríte na menšiu pozorovaciu vzdialenosť, majú o niečo širšie zorné pole a väčšiu hĺbku ostrosti. Pri nižších cenových úrovniach porro ďalekohľady dávajú lepšiu protihodnotu.

Nevýhody porro:

Sú menej kompaktné, menej mechanicky odolné, väčšie a ťažšie. Vonkajší zaostrovací  mechanizmus (vysúvaním okulárov) je oveľa zraniteľnejší na mechanické poškodenie. Po páde ďalekohľadu sa častejšie posunú hranoly a vznikne „dvojité videnie“ (hranoly u porro ďalekohľadov sú oddelené, ľahšie sa navzájom posunú a sú spolu stmelené). Ďalekohľady porro sú náročnejšie na prevedenie vo vodeodolnej verzii (výsuvné okuláre sa ťažšie utesnia „O“ krúžkom a aj ten sa časom opotrebuje).

Výhody a nevýhody roof ďalekohľadov:

Výhody roof:

Sú viac kompaktné, ľahšie, majú štíhlejší tvar a menej pohyblivých vonkajších častí, čo znamená vyššiu mechanickú odolnosť, menšie rozmery. Zaostrovací mechanizmus je vo vnútri prístroja, vonku je len kolečko zaostrovania. Ľahšie sa vyrobia vo vodeodolnom prevedení a vodeodolnosť sa časom tak nezhoršuje. Pri vyšších cenových úrovniach roof ďalekohľady dávajú lepšiu protihodnotu.

Nevýhody roof:

Na dosiahnutie rovnakých optických vlastností sú náročnejšie na výrobu a teda drahšie, je tu dlhšia vzdialenosť najbližšieho zaostrenia, menšia hĺbka ostrosti, užšie zorné pole a potreba naniesť na hranoly strieborné odrazové a dielektrické vrstvy: strieborné (kovové) vrstvy na odraz svetla späť do hranolu, dielektrické vrstvy na fázovú korekciu. Tieto vrstvy ale nepotlačia tieto nedostatky roof hranolov dokonale (účinnosť okolo 90%). Porro hranoly tieto problémy nemajú.

V mechanických vlastnostiach je mnoho ďalších vlastností, ktoré by sme si mali pri výbere všímať: kvalitu a materiál pogumovania a povrchovej úpravy, ľahkosť a vôlu otáčania gombíka centrálneho zaostrovania, polohovanie výsuvných očníc, krytky a pod.

Autor: majo013

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 3. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.