PR správy a PR články – budujte vzťahy efektívne

30 August, 2013 | Autor: Spravodajstvo.sk | Pridané do Počítače, mobily a internet

PR články a PR správy sa stali nástrojom na komunikovanie spoločností so svojimi zákazníkmi, ale aj celou verejnosťou, teda svojim externým okolím. Dôležité však nie je len pravidelné publikovanie článkov a správ, ale aj ich kvalita a jedinečnosť.

Písanie a publikovanie PR článkov a PR správ by nemala byť povinnosť, ale  malo by mať určitý cieľ, ktorým je v prvom rade informovanie verejnosti o nových produktoch a službách spoločnosti, o jej aktivitách a názoroch na rôzne udalosti. Články, ktorými sa spoločnosť prezentuje pred svojim okolím by mali byť originálne a pre čitateľa prínosné a užitočné.

Katalógy PR správ a článkov zhromažďujú rôzne články, obyčajne rozdelené do rôznych kategórií, aby sa zachovala prehľadnosť PR portálu, a tak zákazníci ako aj spoločnosti vedeli nájsť to, čo ich zaujíma. K tomu pomáhajú aj rôzne vyhľadávacie funkcie, ktoré napríklad upozornia na  nový článok z vybranej kategórie, a tak je čitateľ vždy informovaný o najčerstvejších správach.

Kde publikovať PR správy?

Výber miesta na publikovanie PR článkov je dôležitý. Výber nevhodného mediálneho priestoru môže výrazne ovplyvniť úspešnosť výsledného efektu publikovania článku.. Kvalitný článok na nekvalitnom webe stráca svoju hodnotu. Naopak výber kvalitného PR portálu môže pozitívne vplývať na úspešnosť článku.

Poznáme viacero faktorov, ktoré hodnotia webové stránky. Niektoré sa dajú zmerať jednoducho pri iných je to ťažšie. Spoločnosti sa často riadia Page Rankom stránky, teda akýmsi skóre, ktorým je stránka ohodnotená. Page Rank hodnotí webovú stránku z rôznych pohľadov. Výsledkom je jediné číslo, podľa ktorého následne zoraďuje webové stránky do vyhľadávača. Vysoký Page Rank však nie je jediným faktorom úspechu. Takýchto faktorov je oveľa viac, tie sú už však ťažšie zistiteľné a merateľné.

Spoločnosti by mala zaujímať aj návštevnosť PR portálu. Teda hoci webová stránka nie je z pohľadu SEO tak kvalitná, ale návštevníkov má dostatok, znamená to, že sa na nej nachádza originálny obsah zaujímavý pre čitateľov. Aj na takýto portál sa oplatí publikovať PR články.

Ako by mala vyzerať PR správa?

Ako už bolo spomínané každá PR správa by mal byť originálna. To znamená, že totožná správa pridávaná na niekoľko rôznych portáloch v nezmenej podobe stráca svoj význam. Správa by mala byť v prvom rade písaná pre ľudí – zákazníkov. Má teda prinášať hodnotu pre čitateľa, podstatné informácie, rady, aby sa podľa nich zákazník vedel rozhodovať. Iba v tom prípade, je správa kvalitná. Na internete existuje viacero PR poradní, ktoré radia ako správne napísať PR správy a články, prípadne sami ponúkajú napísanie PR článkov na mieru.

Cenníky sú rôzne

Spoločnosti majú vždy na výber, kde budú svoje články publikovať. Ako by mal byť každý PR článok jedinečný aj každý PR portál je jedinečný.  Tomu sa prispôsobujú aj cenníky PR služieb, ktoré ponúkajú. Cenové relácie sú rozličné ako aj doplnkové služby a funkcie, ktoré portály ponúkajú. Vybrať si tak môže malá aj veľká spoločnosť ako aj akákoľvek PR agentúra.

 

Autor: Spravodajstvo.sk

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.