Celiatici, niečo pre vás! Pochutnajte si na jedlách so syrom a bryndzou Liptov!

28 Máj, 2012 | Autor: Media In | Pridané do Zdravie

Celiakiou trpí vo svete jeden človek zo sto a počet ľudí, ktorí zle znášajú lepok obsiahnutý v obilninách, narastá. Ste celiatik? Máte chuť na niečo, ale jesť to nemôžete? Odhaľte jedlá, s ktorými zabudnete na pizzu či hamburger. Oslávte 18. máj – Svetový deň celiakie so syrmi Liptov.

Celiakia je doživotné zápalové ochorenie tenkého čreva s precitlivenosťou na proteín gliadín, ktorý je súčasťou gluténu (lepok). Celiatici by sa mali vyvarovať nasledovným potravinám: pšenica, rôzne prímesi, ktoré sa primiešavajú do hotových jedál, salámy, sójové omáčky. Pozor! Potraviny, ktoré prišli pri výrobe do styku s omrvinkou pšenice, sú kontaminované gluténom a celiatikom škodia.

Absencia lepku v strave vedie k rýchlemu uzdraveniu. Pri príprave jedál pre celiatikov je potrebné vynechať obilniny (najfrekventovanejšia je pšenica a múka z nej), ktoré obsahujú lepok, a nahradiť ich bezlepkovou múkou. Stravovanie pri celiakii môže byť pestré, chutné a zodpovedať pravidlám racionálnej výživy.

Pre skupinu ľudí, ktorí trpia celiakiou ponúka Liptov, jedna z kľúčových značiek na slovenskom syrárskom trhu, široké portfólio kvalitných syrov, Liptov Bryndzu a Liptov Maslo. Všetky produkty Liptov sú vyrobené zo slovenského mlieka horských a podhorských oblastí a v srdci Liptova. Navyše sú čisto prírodného charakteru bez konzervačných látok, či iných umelých prísad.

„Horský pôvod mlieka zabezpečuje bohatosť syrov na aromatické látky a vitamín A. Preto Liptov maslo, syry a bryndza vynikajú svojimi unikátnymi vlastnosťami, akými sú lepšia vôňa, sýtejšia farba a tradičná lahodná chuť. Navyše sú vhodné aj pre celiatikov,“ uviedol Juraj Grosoš, Group Brand manažér Liptov.

Liptov má vo svojej ponuke okrem základného syra Eidam aj syry s vyššou pridanou hodnotou:

  • Parenica, Pološtiepok, Oštiepok sú tradičné parené slovenské syry. Výnimočnosťou je ich prírodné údenie na bukovom dreve, čo im dodáva príjemnú prirodzenú chuť.
  • Kriváň po šesťtýždňovom zrení zodpovedá súčasnému trendu zrelých syrov s elastickou rozplývavou konzistenciou a jemnou maslovou chuťou.
  • Gerlach sa po dvojmesačnom zrení stáva tvrdším syrom horského typu s nezameniteľnou intenzívnou chuťou s jemným tónom orechov a ovocia.

„Lahodná čerstvá chuť Liptov Bryndze priam inšpiruje k chuťovkám podávaným počas letných dní. Prinášame sériu receptov nielen pre celiatikov, ktoré prispejú k osviežujúcim zmenám napríklad na posedení s vašimi priateľmi a rodinou. Veríme tiež, že tieto recepty inšpirujú k ďalším zaujímavým a kreatívnym spôsobom použitia Liptov Bryndze a syrov Liptov u všetkých celiatikov,“ uviedol Juraj Grosoš.

Autor: Media In

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 1. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.