Zdravie – vážime si ho?

11 Január, 2012 | Autor: veco | Pridané do Zdravie

Keď sa Dalajlámu spýtali čo ho prekvapuje na ľudstve tak odpovedal: „Človek, pretože obetuje svoje zdravie, aby zarobil peniaze a potom obetuje peniaze, aby získal naspäť svoje zdravie“.

Myslím, že lepšie vystihnúť mentalitu dnešných ľudí, by sa nepodarilo nikomu. Nie nadarmo sa hovorí, že zdravie je len jedno. Zdravie je niečo čo si nemôžeme kúpiť, ani ho ukradnúť a už vôbec nie nájsť na chodníku. Zdravie nemôžeme zobrať a zaniesť ho do opravy ako pokazený televízor.

V dnešnej dobe sa často zabúdame starať o seba, o svoje zdravie. Naháňame sa za niečím nepodstatným a zabúdame na to, čo je podstatné a pre nás najhlavnejšie a najvzácnejšie, tým je naše zdravie.
Vyhovárame sa na stres, časovú indispozíciu a berieme si toho na plecia viac, ako dokážeme zvládnuť. Veď to všetci dobre poznáme. Zobudíme sa, ráno máme kopec povinností okolo rodiny, potom zvládnuť náročný deň v práci, po práci nakúpiť, venovať sa deťom, zároven upratať, ani sa nenazdáme a je osem hodín večer a my už nevládzeme pohnúť ani prstom. Z dlhodobého hľadiska takýto životný štýl môže viesť k poruchám fyzického a duševného zdravia, preto sa pýtame, k čomu je tento nekonečný kolotoč dobrý? Väčšina pravdepodobne odpovie, že asi k ničomu, ale čo majú robiť? A pritom stačí tak málo a to občas myslieť viac na seba. Nie sme stroje a oddych typu jeden alebo dva týždne v roku na dovolenke určite nestačí na to, aby sme sa zregenerovali a oddýchli si. Čím viac sme vyčerpanejší, tým je náš organizmus náchylnejší k ochoreniu.

Nič lepšie ako prevencia nedokáže eliminovať riziko choroby a tým aj neschopnosť zvládnuť všetky svoje pracovné a osobné povinnosti. Návšteva lekára a nasadenie farmaceutík je už štádiom, ktorému sa všetci chceme vyhnúť, ale bez správnej prevencie to jednoducho nepôjde. Čas môžete využiť aj produktívnejšie ako behať po lekároch, napríklad ísť na výlet s rodinou alebo ho môžete venovať sebe. Preto začnite hneď od zajtra. Doprajte si pravidelný pohyb, pri ktorom si oddýchnete a vyplavením endorfínov zlepšíte náladu. Ďalej upravte svoj stravovací režim, jedzte pravidelne, vyhýbajte sa mastným a presoleným jedlám, zásobu vitamínov, minerálov, antioxidantov a imunitu posilníte pridaním ovocia, zeleniny a užívajte výživové doplnky. Mali by sme sa častejšie zastaviť a nemyslieť len na rodinu, prácu, ale aj na seba, pretože tí ľudia okolo, nás nepotrebujú len dnes, ale aj o desať, dvadsať rokov.

Autor: veco

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 8. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.