Ako vybrať držiak na LCD televízor

27 November, 2011 | Autor: drzaky | Pridané do Dom, stavba a zahrada

Predstavte si situáciu, keď už Vaša stará CRT televízia dosluhuje a Vy máte vyhliadnutú novú – LCD alebo plazmovú. Vybrali ste si uhlopriečku, o ktorej ste presvedčení, že bude ideálna (časom sa však ukáže, že ste mohli zvoliť väčšiu uhlopriečku) a premýšľate o modernom uchytení novej TV na stenu. Najskôr si prezriete televízne držiaky v kamennej predajni a zistíte, že sa Vám nechce za ne dávať tak veľké peniaze. Potom sadnete na internet a zistíte, že podobné držiaky možno zaobstarať za oveľa nižšie ceny.

Aké technické parametre u držiaka sledovať?
1. Najdôležitejšie je tzv. VESA norma, teda rozstup otvorov pre uchytenie televízie na držiak. Každý držiak umožňuje uchytenie TV pomocou viacerých rozstupov, ale je zvyčajne dôležité sledovať maximálnu VESA normu. Ide o najväčší rozstup, ktorý môžete na držiak uchytiť. Ak máte malú TV alebo monitor, je potrebné sledovať aj minimálnu VESA normu.
Napr: Na držiaku je uvedený VESA rozsah 75 x 75 až 200 x 200 mm. Výrobca tým myslí, že minimálny rozstup, ktorý musí mať Vaša TV pre uchytenie, je 75 x 75 mm a maximálny je 200 x 200 mm. Ak máte niečo medzi tým, je všetko v poriadku, lebo držiak je predvŕtaný tiež na hodnoty 100 a 150 mm. Môžete teda realizovať uchytenie napr. 200 x 100 mm.
Takýto držiak však nemôžete obvykle použiť pre väčšie VESA. Potrebovali by ste redukciu na zväčšenie rozstupu, napr. z 200 x 200 mm na 400 x 400 mm. Tento držiak nemôžete použiť na menšiu VESA normu (v krajnom prípade by ste to vyriešili vŕtačkou).

2. Nosnosť televízneho držiaku
Každý televízny držiak má výrobcom stanovenú maximálnu nosnosť. Túto stanovenú hranicu nie je možné prekračovať – našťastie dnes už väčšina TV neváži desiatky kilogramov, takže hmotnosť nie je problém. Samozrejme sa to netýka veľkých plazmových televízorov s vyššou hmotnosťou.

3. A čo uhlopriečka TV versus televízný držiak?
Na všetkých televíznych držiakoch je výrobcom uvedená odporúčaná uhlopriečka TV. Táto hodnota predstavuje ideálnu uhlopriečku, ktorú by ste na držiak mali upevňovať. Nie je to však obmedzujúci faktor. Udávané uhlopriečky Vám budú na držiaku zaisťovať deklarované parametre. Teda napríklad, ak je na držiaku uvedené sklopenie o 15 stupňov, bude zabezpečené pri odporúčaných uhlopriečkach.
Čo sa stane, ak na taký držiak upevníte väčšiu TV (samozrejme pri zachovaní nosnosti)?
Nestane sa nič, televíziu na držiak bez problému upevníte, ale môže dôjsť k obmedzeniu niektorých parametrov. Napr. držiak bude mať sklopenie len 10 stupňov, pretože TV sa skôr dotkne steny.

Uchytenie TV na stenu je dnes bežná záležitosť a netreba sa jej nijako obávať. Určite sa nezabudnite dobre pozrieť na stav steny, na ktorú budete TV upevňovať (musí byť dostatočne pevná) a pripravte si k montáži potrebné náradie (vŕtačku do steny, skrutkovač, kľúč). V balení televíznych držiakov sú väčšinou všetky potrebné skrutky, podložky a univerzálne hmoždinky. Lepšie sa Vám bude TV upevňovať s druhou osobou, ktorá Vám bude pomáhať pri konečnom upevnení.

Autor: drzaky

Tento autor zatiaľ publikoval článkov: 4. Ďaľšie informácie o tomto autorovi sa pripravujú.

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zaslaním komentára sa musíte prihlásiť.